Ebeveynlerin bağlanma stilleri ve kişilik özellikleri ile çocuklarında görülen davranış problemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the attachment styles and personal characteristics of the parents and the behavior problems in their children
  1. Tez No: 811160
  2. Yazar: FATMA ZEHRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, ebeveynlerin bağlanma stilleri ve kişilik özellikleri ile çocuklarında görülen davranış problemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Ocak-Nisan 2023 döneminde çocuğu olan tüm ebeveynlerden oluşmaktadır. Araştırmada evren kapsamında oluşturulan örneklem, olasılıklı örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul eden ve soruları yanıtlayan 407 ebeveyn araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veriler Güçler ve Güçlükler Ölçeği, Ana Babaya Bağlanma ve Büyük Beş Kişilik Testi olmak üzere toplam üç ayrı ölçek aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizi için Ms-Excel 2010 ve IBM SPSS Statistics 22.0 kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ebeveynlerde cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, çocuk sayısı, çocuk cinsiyeti değişkenlerine göre farklı sonuçlar elde edilmiştir. GGÖ alt boyutları olan hiperaktivite, davranış sorunları, duygusal sorunlar, sosyal sorunlar ve akran sorunlarına ait dağılımlarının, cinsiyet, ebeveynin yaşı, çocuğun cinsiyeti değişkenlerine göre gruplar arasındaki farklılığın istatistiki açıdan anlamlı olmadığı görülmüştür. GGO alt boyutlarından duygusal, davranış ve akran sorunları alt boyut dağılımının ebeveynin sahip olduğu çocuk sayısına göre grupların birbiri arasındaki farklılığın istatistiki açıdan anlamlı olduğu görülmüştür. ABBÖ alt boyutları olan ilgi/kontrol, aşırı koruma dağılımlarının, çocukların cinsiyetine göre grupların birbiri arasındaki farklılığın istatistiki açıdan anlamlı olmadığı görülürken, ebeveynin sahip olduğu çocuk sayısına, yas değişkenine göre anlamlı olduğu belirlenmiştir. Gelir durumu ve eğitim düzeyi açısından bakıldığında ilgi/ kontrol alt boyutları arasındaki farklılığın anlamlı olmadığı görülürken, aşırı koruma alt boyutları arasındaki farklılığına anlamlı olduğu belirlenmiştir. BBKT alt boyutlarından olan dışa dönüklük, duygusal dengelilik zeka /hayal gücü alt boyut dağılımlarının cinsiyete göre grupların birbiri arasındaki farklılık istatistiki açıdan anlamlı olmadığı görülürken uyumluluk ve sorumluluk açısından anlamlı olduğu görülmüştür. Dışa dönüklük, sorumluluk, duygusal dengelilik alt boyut dağılımlarının yaşa göre göre grupların birbiri arasındaki farklılık istatistiki açıdan anlamlı olmadığı görülürken, uyumluluk ve zekâ/hayal gücü yönünden bakıldığında anlamlılık mevcuttur. Eğitim düzeyi değişkeniyle ilişkisine bakıldığında duygusal dengelilik haricinde diğer alt boyutların dağılımının eğitim düzeyine göre gruplar arasındaki farklılığın istatistiki açıdan anlamlı olduğu görülmüştür. Medeni durum değişkenine bakıldığında dışa donukluk ve duygusal dengelilik kısmında anlamlılık yokken uyumluluk, sorumluluk, zeka/ hayal gücü ile medeni durum arasında istatistiki açıdan anlamlılık belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between attachment styles and personality traits of parents and behavioral problems seen in their children. The research was conducted with the relational survey model, one of the quantitative research methods. It consists of all parents who had children between January-April 2023. The sample formed within the scope of the population was selected by probability sampling method. The sample consisted of 407 parents who agreed to participate in the study and answered the questions. Data were collected through three different scales: Strengths and Difficulties Scale, Parental Attachment and Big Five Personality Test. Ms-Excel 2010 and IBM SPSS Statistics 22.0 were used for data analysis. As a result of the study, different results were obtained according to gender, age, education level, marital status, number of children, and child gender variables. It was seen that the difference between the groups according to the variables of gender, age of the parent, and gender of the child in the distribution of the sub-dimensions of hyperactivity, behavioral problems, emotional problems, social problems and peer problems, which are sub-dimensions of the GSP, was not statistically significant.It was seen that the difference between the groups according to the number of children the parents had in the distribution of the emotional, behavioral and peer problems sub-dimensions of GGO was statistically significant.While it was seen that the differences between the groups were not statistically significant according to the gender of the children in terms of the interest/control and overprotection sub-dimensions of ABBS, it was found to be statistically significant according to the number of children the parents had and the age variable.In terms of income status and education level, the difference between the interest/control sub-dimensions was not significant, while the difference between the overprotection sub-dimensions was significant. While the difference between the groups according to gender in terms of extroversion, emotional stability, intelligence/imagination sub￾dimension distributions, which are among the sub-dimensions of GCIT, was not statistically significant, it was found to be significant in terms of agreeableness and responsibility. While the difference between the groups according to age in terms of extroversion, responsibility, emotional stability sub-dimension distributions is not statistically significant, there is significance in terms of agreeableness and intelligence/imagination. When the relationship with the level of education variable is examined, it is seen that the difference between the groups according to the level of education in the distribution of the other sub-dimensions except emotional stability is statistically significant. Regarding the marital status variable, while there is no significance in extraversion and emotional stability, there is statistical significance between agreeableness, responsibility, intelligence/imagination and marital status.