Rekabetçilik seviyesinin ülkelerin dış ticaret ve refahına etkisi
- Tez No: 926297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ülkelerin uluslararası arenada varlığını ortaya koyan ve başarısını kuvvetlendiren en önemli göstergelerin şekillenmesinde sahip oldukları rekabet ve rekabetçilik gücü belirleyici olmaktadır. Ülke içindeki firmalar arasında sağlanan rekabet gücü zamanla dış satıma yani ihracata dönük ciddi katkı sağlamakta, katma değerli ve yüksek teknoloji içeren ürünlerin ihracatını artırmaktadır. Rekabet ve rekabetçilik seviyesi artınca katma değerli, aynı zamanda yüksek teknoloji içeren ürün ihracatı, ülke refahı, ihracatın ithalatı karşılama oranını ve doğrudan kişi başına düşen milli gelir olumlu etkilenmektedir. Çalışmamızda öncelikle rekabet ve rekabetçilik kavramları uluslararası ticaret teorileri açısından ele alınmış, literatür taramasıyla rekabet kavramının teorik açıdan analizi yapılmış, araştırma ve analiz bölümünde ise oluşturulan modelde Global Rekabetçilik Seviyesi (GCI), Yurt Dışı Yabancı Yatırım (FDI), Karşılama Oranı (Coverage), Kişi Başına Düşen Milli Gelir (GDPPc) ve Yüksek Teknoloji Ürün İhracatı (YTİ) verilerden faydalanılarak analizler yapılmıştır. Analiz sonucunda; rekabetçilik seviyesi arttıkça ülke refahı, kişi başına düşen milli gelir, olumlu etkilenirken, doğrudan yabancı yatırımların artmasıyla ihracatın ithalatı karşılama oranı yatırım türüne bağlı olarak olumsuz etkilenebilirler sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan yatırımlar özellikle yüksek teknoloji ürünlerini içeriyorsa dış ticaret açığını artırmakta, bu da karşılama oranını (Coverage Ratio) olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The competitiveness and competitiveness of countries are decisive factors in shaping the most important indicators that reveal presence of the countries in the international arena and strengthen the success of the countries. The competitiveness among companies in the country, makes a significant contribution to foreign sales (exports), and increases the export of value-added and high-technology products. When the level of competition and competitiveness increases, exports of value-added and high-technology products, welfare of the country, export/import coverage ratio and directly per capita national income are positively affected. In this research, firstly, the concepts of competition and competitiveness are discussed in terms of international trade theories. Global Competitiveness Level (GCI), Foreign Investment (FDI), Coverage Rate, National Income Per Capita (GDPPc) and High Technology Product Exports (YTI) data are analyzed in the research and analysis section. As a result of the analysis; it is concluded that as the level of competitiveness increases, the country's welfare and national income of per capita are positively effected, export/import coverage ratio may be negatively affected depending on the type of investment with the increase in foreign direct investments. If the investments especially include high technology products, it cause an increase in the foreign trade deficit, which negatively affects export/import coverage ratio.