Türk tekstil ve hazır giyim sanayiinin Avrupa Birliği ile rekabet potansiyeli
- Tez No: 61277
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Giyim Endüstrisi, Economics, Clothing Industry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Gelişen bir ülke olan Türkiye, artan nüfusu ile sanayileşmesini her geçen gün daha da ileriye götürmek zorundadır. Türk Tekstil ve Hazır Giyim sektörü sürekli bir büyüme süreci içindedir. Türk Tekstil ve Hazır Giyim sektörü toplam Türk imalat sanayii istihdamı içinde % 20' ye yakın bir paya sahiptir ve 2 milyon kişiye istihdam sağlamaktadır. Bu sayının 1.5 milyonunu barındıran hazır giyim sektörü toplam istihdam içinde % 9.8'lik bir paya sahiptir. Hazır Giyim sektörü tek başına dünya ticaretinin % 3,2'sini ve Avrupa Birliği ticaretinin % 10.2' sini (2.7 milyar ECU) karşılamaktadır. Türk Tekstil ve Hazır Giyim sektörünün değer olarak en büyük pazarı Avrupa Birliğidir. Türkiye 1980 yılında Avrupa Birliği'ne ihracat yapan ülkeler arasında 27. sıradayken 1986' da 4. sırada, günümüzde ise en ön sıralara yerleşmiştir. Gümrük Birliği' nin imzalanmasıyla beraber Türk Tekstil ve Hazır Giyim Sanayii büyük bir rekabet ortamı içine girmiştir. Türkiye, yoğun bir rekabetin yaşandığı Avrupa Birliği piyasasına en kısa zamanda ayak uydurmak durumundadır. Türkiye'nin AB ile Gümrük Birliği Antlaşması imzalaması sonucu Türk Tekstil ve Hazır Giyim sektörü AB ve AB dışı ülkeler karşısında daha rekabetçi bir ortama girmiştir. Türk Ekonomisinin Gümrük Birliği'ne girmesiyle özellikle rekabet gücünü artırmada karşılaşacağı yetersizlikler ve eksikliklerin biran önce giderilmesi gerekmektedir. Bu Türkiye Ekonomisinin birliğe arzulanan bir uyum içinde entegre olması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey, which is a flaurishin country, has to develop its industiralization with its growing population every other day. Turkhis Textile and Ready-Made Ctothig sector is in a period of constant expansion. Turkish Textile and Ready-Made Clothing has nearly 20% of the total Tuskish manufacture industry employment, and it provides jobs for 2 million people. Ready-Made Clothing sector, which includes 1.5 million of this number, hes a share of 9.8% in total employment Ready-Made Clothing sector itsolt meets 3.2% of the world commerce anda 10.2% of European community commerce. (2.7 billion E.C.U.) The bigiest market which has the greatest valve of thi Turkish Textile and Ready- Made Clothing sector is the European Community. While Turkiy ttok the 27th place among the countries exporting to the European community in 1980 and the 401 place in 1986, it is now almost in thi first sequence. With the Customs Union being signed Turkish Textile and Ready-Made industry began to face stiff competition Turkey is to keep up with the market of the European Community, in which stiff commercial competition takes place. As a result of Turkey's signis the Customs Union Treaty with the European Community, Turkish Textile and Ready-Made Clothing sector has göre in to more competitive environment against rot only European Commuity countries but also the ones excluding the European Community. With the participatron of the Turkish Economy in the Customs Union, insuffıencies and scarcilies which it will face while increasing the patentral of the riualry have to bi eliminated at önce. It's important for the Turkish Economy from the wievpoint of beign irtegrated to teh union with the desired conformity.