Exchange rate policies and the export competitiveness: the case of Turkey (1970-1984)
  1. Tez No: 13897
  2. Yazar: TUĞRUL TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET DOVIZ KURU POLİTİKALARI VE İHRACATTA REKABETCILIK: TÜRKİYE DENEYİMİ (1970-1984) Bu tez, güdümlü (managed floating) ve sabit kur (fixed) politikalarının ihracat ve dolayısıyla dış ticaret dengesi üzerindeki etkilerini döviz kuru indeksleri yardımıyla incelemektedir. Elde edilen bulguların güvenilirliği“ Farklılık Analizi ”(Discriminant Analysis) yöntemiyle test edilmektedir. Çalışmada, ikinci olarak, reel döviz kurunun değişebilirliği incelenmektedir. Yöntemle ilgili sorunların tartışılması ve türetilen döviz kuru indekslerinin yorumu ikinci bölümde ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde ise, karşılıklı ağırlıklandırma (multilaterally weighted) ve toplam ihracat (global export weight) ağırlıklandırma yöntemleriyle hesaplanan indeksler aracılığıyla Türkiye'nin dış piyasalarda rekabet edebilme gücü tartışılmaktadır. Dördüncü bölüm, küçük bir model çerçevesinde ticaret dengesindeki gelişmeleri irdelemektedir. Ağırlıklı kurlardaki dalgalanmalara neden olan etkenlerin,“ doğrudan ”(direct) ve“ dolaylı ”(indirect) biçiminde iki grupta ele alınması beşinci bölümün konusunu oluşturmaktadır. Altıncı bölüm, reel kurlarda oynamalara neden olan etmenleri özetlemektedir. Yedinci bölüm, altıncı bölüme kadar yapılan incelemelerden elde edilen temel sonuçları“ Farklılık Analizi ”yöntemiyle test etmektedir. Sekizinci ve son bölümde ise, çalışmanın temel bulguları sunulmaktadır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXCHANGE RATE POLICIES AND THE EXPORT COMPETITIVENESS: THE CASE OF TURKEY (1970-1984) This thesis analyzes the effects of the managed floating and fixed exchange rate regimes on the export competitiveness and trade balance by means of simulations based on“ Discriminant Analysis ”. Secondly to test variability concerning the changes in the real exchange rates. Introduction defines the objective of the study. Methodological problems are treated and derived exchange rate indices are interpreted in chapter 2. Chapter 3 covers the export competitiveness discussion in the light of multilaterlly and global export weighted indices. A detailed assesment of trade balance in the context of a small model is given in chapter 4. The factors influencing the movements in the effective exchange rates are decomposed into direct and indirect components in chapter 5. Chapter 6 explores the reasons behind the variability of the real exchange rates. Chapter 7 analyzes the exchange rate policies under the ligth of the findings of the previous chapters. Finally, main conclusions are presented in the last section. 11