Türkiye'de kadın hazır giyim sektörünün ithalat ve ihracat dengesinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Investigation and evaluation of the import and export balance of women's ready-made clothing sector in Turkey
  1. Tez No: 926309
  2. Yazar: SELMA USLUOĞLU KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hazır giyim sektörü küresel ticaretin en önemli unsurlarındandır. Kadın hazır giyim taşıdığı önem açısında hazır giyim sektöründe özel bir yere sahiptir. Bu çalışmada kadın hazır giyim sektörünün Türkiye dış ticareti üzerindeki etkisi ampirik olarak incelenmiştir. Bu doğrultuda kadın hazır giyim ürünlerine yönelik her bir alt başlık incelenerek bu ürünlerin Türkiye ithalatı ve ihracatı üzerinde etkisi ekonometrik analizlerle ortaya konulmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar kadın hazır giyim ithalatının Türkiye'nin genel ithalatı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Öte yandan kadın hazır giyim ihracatının da Türkiye'nin genel ihracatı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The apparel sector is one of the most important elements of global trade. Women's apparel has a special place in the apparel sector in terms of its importance. This study empirically analyzes the impact of women's apparel on Turkey's foreign trade. In this direction, each sub-heading of women's ready-to-wear products is examined and the impact of these products on Turkey's imports and exports is tried to be revealed through econometric analysis. The results show that women's apparel imports have a significant and positive effect on Turkey's overall imports. On the other hand, women's apparel exports have a significant and positive effect on Turkey's overall exports.