Semih Kaplanoğlu sinemasında yerlilik düşüncesi
The idea of indigenousness in Semih Kaplanoğlu cinema
- Tez No: 926310
- Danışmanlar: PROF. DR. ÂLÂ SİVAS GÜLÇUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Daha sonra doldurulacaktırBu çalışmada 2000'ler Türk sinemasında öne çıkan yönetmenlerden Semih Kaplanoğlu sinemasında yerlilik temasının izini sürmek amaçlanmıştır. Birinci bölümde yerlilik kavramının tanımı yapılarak etimolojik kökeninden bahsedilmiştir. Kavramın farklı dönemlerdeki kullanımı tarihsel arka planıyla ele alınıp literatüre yansımalarına bakılarak yerlilik algısının dönüşümü tartışılmıştır. İkinci bölümde Amerika ve Avrupa sinemasının üçüncü dünya ülkelerine yönelik kültürel farklılığı ortadan kaldıran baskınlığına tepki olarak yerli kalmanın yollarını arayan ve sinemasında bunun formunu kurmaya çalışan Satyajit Ray, Akira Kurosawa ve Yasujiro Ozu örneklerine yer verilmiştir. Ardından Türk sinemasında ilk dönemden itibaren emareleri görülen kimlik tartışmalarına yerlilik bağlamından bakılarak geçmişten günümüze değişen yerlilik algısına dair bir çerçeve oluşturulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde auteur yaklaşım ışığında Semih Kaplanoğlu'nun biyografisinde yerliliğin izleri takip edilmiştir. Sinemasının önemli unsurlarından olan zaman, mekân ve karakter motifleriyle yerli aidiyet arayışına bakılmıştır. Son olarak çalışmanın örneklemi olan Bağlılık Hasan filmine yönetmenin kişisel hikâyesinin etkileri ve düşünsel dünyasının yerlilik algısındaki belirleyiciliğine bakılarak“Yusuf Üçlemesi”yle başlattığı arayışı takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktırThis study aims to trace the theme of indigeneity in the cinema of Semih Kaplanoğlu, one of the prominent directors of Turkish cinema in the 2000s. In the first section, the concept of indigeneity is defined and its etymological origin is mentioned. The use of the concept in different periods is discussed with its historical background and the transformation of the perception of indigeneity is discussed by looking at its reflections in the literature. In the second part, the examples of Satyajit Ray, Akira Kurosawa and Yasujiro Ozu, who sought ways to remain indigenous as a reaction to the dominance of American and European cinema that eliminates cultural difference towards third world countries and tried to establish the form of this in their cinema, are given. Then, by looking at the identity debates, the signs of which have been seen in Turkish cinema since the early period, from the context of indigeneity, a framework is created regarding the changing perception of indigeneity from past to present. In the third part of the study, the traces of indigeneity in Semih Kaplanoğlu's biography are followed in the light of the auteur approach. The search for local belonging is examined through the motifs of time and space, which are important elements of the filmography. Finally, the effects of the director's personal story on the film Bağlılık Hasan, which is the sample of the study, and the determinant of his intellectual world on the perception of indigeneity are analyzed and the search he started with the“Yusuf Trilogy”is followed.