Uluslararası ticarette taraflar aralarında kurulan ticari sözleşmeler üzerine bir araştırma
A research on commercial contracts established between parties in international trade
  1. Tez No: 926308
  2. Yazar: ÖZDEMİR KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırma, tedarik zinciri tarafları; Satıcı, Alıcı ve Taşıyıcı aralarında CFR veya CIF ICC Incoterms kuralları gereği kurulan uluslararası ticari sözleşmeler'den doğması muhtemel uyuşmazlık meseleleri çözümünde müracaat edilecek Konşimento'da belirtilen Konvansiyonlar da dahil kuralların nitel araştırma yöntemi ile incelenmesini ve çözümünü kapsamaktadır. Tedarik zinciri tarafları aralarında kurulan uluslararası ticari sözleşmeler'den doğması muhtemel uymuşmazlık meselelerinin çözümüne uygulanılacak hukuk kuralları, ulusal mahkeme veya tahkim ve yeri seçimini, her bir uluslararası ticaret tarafı kendi hak ve faydasını dikkate alarak yapmaktadır. Muhtemel uyuşmazlık meselesinin çözümüne uygulanılacak hukuk kuralları seçimi, uluslararası ticaret taraflarından taraflardan diğerini alt eden güce sahip olanın bulunduğu konuma göre değişmektedir. Bu kapsamda araştırmanın amacı, uluslararası“ticari mal satım sözleşmesi”ve konu sözleşme kapsamında malın teslimi maksadıyla ICC Incoterms kuralları CFR veya CIF teslim şekli ile uyumlu tedarik edilecek deniz yolu taşımacılığı hizmeti lojistik faaliyetin ifası için kurulan“uluslararası ticari mal taşıma sözleşmesi”ile ilişkili doğması muhtemel uymuşmazlık meseleleri çözümüne uygulanılacak Konşimento'da belirtilen Konvansiyonlar da dahil kuralların uyuşmazlık meselelerinin önlenmesine veya çözümününe ait uluslararası ticaret taraflarının makul beklentilerini karşılayıp karşılamadığı, uluslararası ticaret düzeninde güvenilir ve hakka uygun olup olmadığının incelenmesi ve değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
This research involves the examination and remedy with qualitative research method which of and rules including the conventions mentioned on Bill of Lading which to be applied the settlement of issue of dispute that may arise from“international commercial contracts”issued basis CFR or CIF ICC Incoterms Rules established between the supply chain parties, which are Seller, Buyer and Carrier. It is express, that each international trade party could make the choice of rules of law, arbitration or litigation and place taking into account its own rights and benefits, to be applied to the settlement of disputes that may arise from“international commercial contracts”established between supply chain parties. The choice of rules of law to be applied to the settlement of issues of dispute that may arise vary depending on the position of the international trade party who has the power to prevail over the other(s). In this context, the aim of the research is to study and judge of whether rules including the conventions which is determined at Bill of Lading, to be applied to the settlement of issue of dispute that may arrise, related with the“international commercial goods sales contract”and the“international commercial goods transportation contract”, which is established for the execution of the maritime transportation service, as a part of logistics activities, to be supplied in accordance with CFR or CIF ICC Incoterms Rules for the delivery of the goods within the scope of the“international commercial goods sales contract”, meets both the reasonable expectations of the international trade parties regarding the prevention or settlement of issues of dispute, and it is reliability and fair in the international trade order.