Yoğun bakım ünitesi mikrobiyal kontaminasyonun antimikrobiyal nanoteknoloji kullanılarak önlenmesinin modellenmesi
Modeling the prevention of intensive care unit microbial contamination using antimicrobial nanotechnology
- Tez No: 926315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE ÖZLEM ŞANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Public Health, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bağışıklık sistemi baskılanmış hastaların varlığı ve yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) sürekli invaziv makinelerin kullanılması, mikrobiyal kontaminasyonu (YBÜ'de) hastaların sağlığı açısından büyük bir risk haline getirir. YBÜ'deki mikrobiyal kontaminasyon, hastaların morbidite ve mortalitesini artırarak halk sağlığı felaketine yol açar. Kontaminasyonu azaltmak ve dekontaminasyonu teşvik etmek için gelişmiş yöntemler ve teknikler geliştirilmesi gerekiyordu. Bu çalışma, SilQuat ile işlenmiş yüzeylerin YBÜ'de kullanılabilirliğini araştırdı. Bu modelleme çalışmasında kullanılan SilQuat bileşiği Antimic (3-(trimetoksisilil)-propil, kokodimetil amonyum klorürdür. Ancak bu çalışma, bu çalışmada kullanılan farklı yüzey malzemelerini tedavi etmek için kullanılan iki farklı SilQuat bileşiği konsantrasyonunun (500 mg/L ve 1000 mg/L) kullanılmasına odaklanmıştır. Çeşitli yoğun bakım yüzeylerini modellemek için, bu tür malzemelerin kullanıldığı yoğun bakım yüzeylerini temsil etmek üzere tekstil, plastik, cam ve metal numuneler dahil olmak üzere farklı malzemeler kullanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan bakteriler, başlangıçta Marmara Üniversitesi Hastanesi çocuk yoğun bakım ünitesinde yapılan önceki bir örneklemeden (farklı yüzeylerden ve hava örneklemesinden) alınmıştır. AATCC 100, AATCC 147 ve EN ISO 20645 test yöntemleri (hastanedeki tekstil yüzeylerini taklit etmek için tekstil malzemesinin kullanılması), JIS Z 2801 (plastik yüzeylerin kullanılması), EPA PROTOKOL #01-1A (aşınma direnci için cam slayt kullanılması), EN ISO 11998 (ıslak fırçalama direnci değerlendirmesi) ve EN 13697 (metal disk kullanılarak) SilQuat ile işlenmiş malzemenin yüzey mikrobiyal yükünü azaltmadaki antimikrobiyal etkinliğini değerlendirmek için yapıldı. Farklı modelleme test yöntemleri, SilQuat ile işlenmiş yüzeyleri belirli temas süreleri, nemli ve kuru koşullar altında aktivite ve kurutulmuş kimyasal kalıntıların kalan kendi kendini dezenfekte etme aktivitesi altında değerlendirdi. Çalışmamızın sonuçları, farklı SilQuat ile işlenmiş yüzeylerin başlangıçta hem yoğun bakım ünitelerinden hem de yoğun bakım ünitesi hava örneklemesinden izole edilen bakterilere karşı kabul edilebilir antimikrobiyal aktivitelerini gösterdi. Kantitatif modelleme test yöntemleri, test bakterilerinde %99,90'ın üzerinde kabul edilebilir yüzdelik azalmalar ve log10 2'nin üzerinde azalma gösterdi. Nitel yöntemler ayrıca SilQuat ile işlenmiş yüzeylerin test edilen bakterilere karşı önemli antimikrobiyal aktivite gösterdiğini gösterdi. Çoğu test edilen bakteri için SILQUAT ile işlenmiş test malzemesinin altında mikrobiyal büyüme olmadan mikrobiyal inhibisyon bölgeleri oluştu. Bu nedenle, SilQuat ile işlenmiş malzemenin yoğun bakım ünitesinde ve diğer ilgili kamu kurumlarında uygulanması, yüksek antimikrobiyal etkinliği ve tuvaletler, toplu taşıma araçları ve hastaneler gibi ortak alanlarda ve hizmetlerde artan temas riskleri nedeniyle şiddetle tavsiye edilmektedir. Bu, özellikle sık temasla ilişkili bulaşıcı salgınlar sırasında bulaşıcı döngünün kırılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The presence of immunocompromised patients and the continuous use of invasive machines in the intensive care unit (ICU) makes microbial contamination (in ICU) a great risk towards the health of patients. Microbial contamination in the ICU increases the patients' morbidity and mortality leading to a public health disaster. Advanced methods and techniques for mitigating contamination and promoting decontamination needed to be devised. This study researched the applicability of SILQUAT-treated surfaces for usage in the ICU. The SilQuat compound used in this modelling study was the Antimic (3-(trimethoxysilyl)-propyl, cocodimethyl ammonium chloride. However, this study focused on utilising two different concentrations of the SilQuat compound (500 mg/L and 1000 mg/L) used to treat different surface materials used in this study. To model the various ICU surfaces, different materials including textile, plastic, glass, and metal samples were used to represent the ICU surfaces in which such materials were used. The bacteria utilised in this study were originally from a prior sampling (from different surfaces and air sampling) done in Marmara University Hospital paediatric intensive care unit. The AATCC 100, AATCC 147 and EN ISO 20645 test methods (using the textile material to mimic textile surfaces in the hospital), JIS Z 2801 (using plastic surfaces), EPA PROTOCOL #01-1A (using glass slide for wear resistance), EN ISO 11998 (wet scrub resistance assessment), and the EN 13697 (using metal disc) were done to assess the antimicrobial efficiency of SilQuat treated material in reducing the surface microbial load. The different modelling test methods assessed the SilQuat -treated surfaces under specific contact times, humid and dry condition activity, and residual self-sanitizing activity of dried chemical residues. The results of our study showed acceptable antimicrobial activities of the different SilQuat -treated surfaces against bacteria initially isolated from both ICU surfaces and ICU air sampling. The quantitative modelling test methods showed acceptable percentage reductions of above 99.90% and log10 reduction of above 2 in the test bacteria. The qualitative methods also showed significant antimicrobial activity of the SilQuat -treated surfaces against the tested bacteria. Microbial inhibition zones were formed with no microbial growth below the SilQuat -treated test material for most tested bacteria. The application of SilQuat -treated material in the ICU and other related public institutions is therefore highly recommended due to its high antimicrobial efficacy and the increased risks of contact in communal places and services like toilets, public transportation, and hospitals, among others. This would assist in breaking the infectious cycle, especially during frequent contact-related infectious outbreaks.