Elit kadın sporcularda yedili ragbinin kardiyak biyobelirteçler üzerine etkisi
The effect of rugby sevens on cardiac biomarkers in elite female athletes
  1. Tez No: 926316
  2. Yazar: BERKE AKSÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YİĞİTCAN KARANFİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Spor, Biochemistry, Cardiology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ragbi, aerobik efora eşlik eden yüksek şiddetli anaerobik interval koşuların yer aldığı bir spor dalıdır. Maç sırasında ani ivmelenmeler, karşılıklı itme ve çekmelere bağlı yoğun izometrik kasılmalar ve şiddetli fiziksel temaslar olması, maç boyunca sporcuların maksimal kuvvet uygulamasını gerektirmektedir. Buna bağlı olarak ragbi maçlarının CK ve Mb'nin serum düzeylerinde artışa sebep olduğu bilinmektedir. Her ne kadar bu artışlar iskelet kası hasarının sonucu olarak yorumlansa da, bu belirteçler miyokard hasarına bağlı olarak da artabilmektedir. İzometrik kasılmaların yoğun olduğu sporlarda, artmış sistemik arter basıncı nedeniyle konsantrik sol ventrikül hipertrofisi gelişebilmektedir. Bu bağlamda ragbinin de önemli bir kardiyak yüklenmeye neden olabileceği düşünülmekte ve ragbinin kardiyak hasar biyobelirteçleri üzerindeki etkisini araştırmayı önemli hale getirmektedir. Bu çalışma, gün içinde 3 maç şeklinde oynanan olimpik bir spor dalı olan yedili ragbinin kardiyak hasara yol açıp açmayacağı sorusunu yanıtlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmaya Türkiye Yedili Ragbi Şampiyonası'na katılan lisanslı 28 kadın ragbici dahil edilmiştir. Ragbicilerden ısınma egzersizi öncesi ve şampiyonanın sonunda olmak üzere iki kez kan örnekleri alınıp hs-cTnI, NT-proBNP, BNP, CK-MB, Mb, hs-CRP'nin serum düzeyleri immünassay yöntemi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rugby is a sport characterized by high-intensity anaerobic interval runs alongside aerobic exertion. During matches, sudden accelerations, intense isometric contractions due to pushing and pulling, and heavy physical contact require players to exert maximum strength throughout the game. Consequently, rugby matches are known to increase serum levels of CK and Mb. Although these increases are often attributed to skeletal muscle damage, these markers can also rise as a result of myocardial injury. Sports with high levels of isometric contractions can lead to concentric left ventricular hypertrophy due to increased systemic arterial pressure. In this context, rugby is thought to impose significant cardiac stress, making it essential to investigate its effects on cardiac damage biomarkers. This study aims to determine whether rugby sevens, an Olympic sport played in three matches a day, induces cardiac damage. A total of 28 licensed female rugby players participating in the Turkey Rugby Sevens Championship were included. Blood samples were collected twice: before warm-up exercises and at the end of the championship. Serum levels of hs-cTnI, NT-proBNP, BNP, CK-MB, Mb, and hs-CRP were analyzed using immunoassay methods.