Acil serviste inme tanısı konulan hastaların tedavi süreci sonrasında ilk 3 ayda acil servise başvuru sebeplerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the reasons for admission to the emergency department in the first 3 months after the treatment process of patients diagnosed with stroke in the emergency department
- Tez No: 926321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ERBİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, akut iskemik inme tanısı ile hastaneye yatırılan ve taburcu edilen hastaların, taburculuk sonrası ilk 3 ay (90 gün) içerisinde acil servise tekrar başvuru nedenleri, bu başvurularla ilişkili faktörler ve hastaların prognozlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, 01 Ocak 2016 ile 01 Ekim 2022 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Erişkin Acil Servisi'ne başvuran, akut iskemik inme tanısı ile hastaneye yatışı yapılan ve taburcu edilen 1454 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %22.9'u (n=333) 90 gün içinde acil servise tekrar başvurmuştur. Tekrar başvuran hastaların yaş ortalaması 67.3 yıl (±14.6) ve %54.5'i erkektir. En sık başvuru nedenleri inme progresyonu (%23.8), pnömoni (%20.6) ve üriner sistem enfeksiyonları (%19.2) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the reasons for readmission to the emergency department within the first 3 months (90 days) after discharge in patients hospitalized and discharged with a diagnosis of acute ischemic stroke, the factors associated with these readmissions, and the prognoses of the patients. The study included 1454 patients who were admitted to the Adult Emergency Department of Hacettepe University Hospital between January 1, 2016, and October 1, 2022, hospitalized with a diagnosis of acute ischemic stroke, and discharged. 22.9% of the patients (n=333) returned to the emergency department within 90 days. The average age of the readmitted patients was 67.3 years (±14.6), and 54.5% were male. The most common reasons for readmission were determined as stroke progression (23.8%), pneumonia (20.6%), and urinary tract infections (19.2%).