1980 sonrası Islâmcı dergilerde ulûhiyyet anlayışı
The understanding of divinity in post 1980 Islamism journals
  1. Tez No: 926332
  2. Yazar: YUSUF BAYTEMÜR
  3. Danışmanlar: DR. FİKRULLAH ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışma, Türkiye'de 1980 sonrası İslâmcı dergilerde yer verilen ulûhiyyet konularını ele almaktadır. Muhteva olarak kapsamlı bir konu olduğu için bütün dergileri incelemek çalışmanın amacını aşacaktır. Bu yüzden söylemleri ile dikkat çeken, o dönemde önemli yer tutan ve daha fazla kitlelere hitap ettiğini düşündüğümüz bazı dergileri sınıflandırarak çalışmanın kapsamını daraltma yoluna gittik. Türkiye'de İslâmcılık düşüncesinin kırılma noktası ve yükselişe geçtiği dönem olarak görülen 1980 ve sonrası, çalışmanın konusunu belirlememizde önemli bir etken oldu. Çalışmamızda Türkiye'deki İslâmcılık düşüncesine ve bazı İslâmcı dergilere değinildikten sonra bu dergilerde ulûhiyyet başlığı altında değerlendirilen isbât-ı vâcib, tevhîd, kader-kazâ, insan hürriyeti konularına nasıl yaklaşıldığı incelenmektedir. Dergilerde konular nasıl ele alınmış, hangi itikadi mezheplerin görüşlerine başvurulmuş ve yeni yaklaşımların olup olmadığı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study deals with the divinity issues covered in Islamist magazines in Turkey after 1980. Since it is a comprehensive subject in terms of content, examining all journals would exceed the purpose of the study. Therefore, we chose to narrow down the scope of the study by classifying some magazines that attracted attention with their discourses, had an important place at that time, and that we thought appealed to a wider audience. The 1980s and later, which were seen as the breaking point and the period in which the Islamist thought began to rise in Turkey, were an important factor in determining the subject of the study. In our study, after touching on the idea of Islamism in Turkey and some Islamist magazines, we examine how these magazines approach the issues of proof, tawhîd, fate-qada, human freedom, which are evaluated under the title of divinity. How the issues were handled in the magazines, which religious sects' opinions were consulted, and whether there were new approaches were discussed.