Bernardine Evaristo'nun 'Kız, Kadın, Öteki' Adlı Romanı: Siyahi feminizm ve ırkçılık temaları üzerine bir inceleme
An Analysis of Black Feminism and Racism: Bernardine Evaristo's 'Girl, Woman, Other'
  1. Tez No: 926333
  2. Yazar: MERVE KASIMOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAŞAK UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Geçmişten günümüze pek çok insan kadın veya erkek fark etmeksizin sadece ten renginin siyah olmasından kaynaklı toplum içinde birçok eşitsizliğe, ayrımcılığa ve kötü muameleye maruz kalmıştır. Fakat erkeklere kıyasla siyah ten rengine sahip olan kadınlar bu tarz muamelelerin belki de on katı ile mücadele etmek durumunda kalmışlardır. Siyah kadınlar hem cinsiyetleri hem de ırkları nedeniyle toplum içindeki pek çok alanda ayrımcılığa maruz kalmışlardır. Siyah feminizm kadınların siyah olmalarının getirdiği benzersiz deneyimlerini ve ayrımcılığı vurgularken, ırkçılık da bu deneyimleri belirleyen önemli etkenlerden biridir. Toplumda yaygın olan ırkçı önyargılar ve sistematik ayrımcılık, siyah kadınların eğitim, istihdam, sağlık hizmetleri ve adalet gibi alanlarda eşit fırsatlardan yararlanmalarını engellemektedir. Bu da siyah feminizmin hem ırkçılıkla hem de cinsiyetçilikle mücadele etme gerekliliğini vurgulamaktadır. Bernardine Evaristo'nun Kız, Kadın, Öteki adlı romanı da siyah feminizm ve ırkçılık temalarını derinlemesine işleyen önemli bir eserdir. Romanda, on iki farklı etnik kökene sahip siyah kadın, cinsiyetçilik ve ırkçılığın hedefi oldukları için çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Evaristo bu karakterlerin yaşantılarından kesitler sunarak, karakterlerin karşılaştığı engellerin altında yatan ırkçı yapıları ve toplumsal normları eleştirmekte ve toplumda daha adil bir ortam ve gelecek için bilinçlenmeyi teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, many people have faced numerous inequalities, discrimination, and mistreatment only based on having black skin regardless of their gender. However, compared to men, women with black skin colour have had to struggle with perhaps ten times more of this kind of treatment. Black women have faced discrimination in many areas of society due to both their gender and race. While black feminism highlights the unique experiences and discrimination faced by black women, racism is also a significant factor that shapes these experiences. Widespread racist prejudices and systematic discrimination in society prevent black women from enjoying equal opportunities in education, employment, healthcare, and justice. This emphasizes that black feminism needs to struggle with both racism and sexism. Bernardine Evaristo's novel, Girl, Woman, Other is also an important work that deeply explores themes of black feminism and racism. In the novel, twelve black women of various ethnic backgrounds face various challenges because they are the targets of both sexism and racism. Evaristo presents their lives criticizing the racist structures and social norms underlying the obstacles they face and promoting awareness for a more just environment and future in society.