İbrahim en-Nehaî ve Süleyman b. Yesâr'ın Fıkhî görüşlerinin mukayeseli tahlili
Comparative Analysis of the Jurisprudences of Ibrahim en-Nahai and Suleyman b. Yesar
- Tez No: 926338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMETULLAH SAMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada tabiûn döneminde farklı coğrafyalarda yaşamış ve farklı mezheplere kaynaklık etmiş, özellikle ictihâd ve fetvalarıyla çağdaşları arasında temayüz etmiş iki meşhûr fakihin, İbrahim en-Nehaî ve Süleyman b. Yesâr'ın fıkhî görüşleri mukayeseli olarak ele alınmıştır. Çalışmada öncelikle İbrahim en-Nehaî ve Süleyman b. Yesâr'ın hayatları, ilmî, ahlâkî ve siyasî kişilikleri ele alınmıştır. Daha sonra iki müçtehidin usûldeki yöntemleri mukayeseli olarak incelenmiştir. Son olarak adı geçen müctehidlerin fetvaları karşılaştırılarak vermiş oldukları farklı fetvaların sebepleri ortaya konulmaya ve değerlendirilmeye çalışılmıştır. Her iki fakihin hüküm istinbâtındaki dayandıkları kaynakların genel olarak aynı, yöntemlerinin ise kısmen farklı olduğu görülmüştür. Bu farklılıkların sebeplerinin farklı sosyo-kültürel çevre, delillerin farklı yorumlanması ve deliller arasındaki tercihler ile ilgili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, the jurisprudential views of two famous jurists, Ibrahim al-Nahaī and Sulayman b. Yasar, who lived in different geographies during the tabiūn period and were the source of different sects, and regarded especially distinguished among their contemporaries in terms of their ijtihād and fatwas, are discussed from a comparative perspective. Ibrahim al-Nahaī and Sulayman b. Yesar's lives, their scholarly, ethical and political personalities were compared, then the methods of the two mujtahids in jurisprudence were examined comparatively. Comparing the fatwas of these mujtahids, the underlying reasons were revealed and evaluated. It has been observed that the sources on which the two jurists relied deducing judgements are generally the same, while their methods are partially different. It has been concluded that the reasons for these differences are related to different socio-cultural environments, different interpretations of evidence and preferences for the evidence.