Sağlıkta şiddetin tıbbi beyin göçüne etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of violance in healthcare on medical brain drain
- Tez No: 926339
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarının iş yerinde maruz kaldıkları şiddetin türlerini, sıklığını ve bu olayların sağlık çalışanlarının yurtdışına çıkma eğilimlerini ne derece etkilediğini anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, sağlık sektöründe artan şiddetin yalnızca bireyleri değil, sağlık sistemini ve genel toplum refahını nasıl etkilediğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Sağlık çalışanlarının yurtdışına çıkma eğilimlerinin temel nedenlerinden biri olan şiddet olgusu hem bireysel hem de kurumsal düzeyde ele alınmıştır. Özellikle hasta ve hasta yakınlarından kaynaklanan şiddetin yoğunluğu, sağlık çalışanlarının yurtdışına göç etme eğilimlerini tetiklemektedir. Anket sonuçları, katılımcıların demografik bilgileri, maruz kaldıkları şiddet türleri ve şiddetin sonuçları üzerine kapsamlı bilgiler sunmuştur. Ayrıca yapılan çalışma bu deneyimlerin bireysel psikolojik ve sosyal etkilerine dair derinlemesine veriler sağlamıştır. Bulgular, sağlık çalışanlarının maruz kaldıkları şiddetin, onların yurtdışına çıkma eğilimlerini artırdığını göstermektedir. Bu durum, özellikle genç sağlık çalışanlarında daha belirgin bir şekilde yurtdışına çıkma eğilimini artırmaktadır. Katılımcılar, yurtdışındaki daha iyi çalışma koşulları ve ekonomik refahın daha yüksek olması gibi nedenlerle göç etmeyi düşündüklerini ifade etmişlerdir. Çalışma, aynı zamanda mevcut şiddet önleme politikalarının ve uygulamalarının yetersizliğine işaret etmektedir. Sonuçlar, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin azaltılması için daha kapsamlı ve etkili politikalar geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Öneriler arasında, çalışanların güvenliğini artırmak için daha sıkı yasal düzenlemeler, güvenlik önlemlerinin güçlendirilmesi, toplum farkındalığının artırılması ve sağlık hizmetlerinin sunumunda iletişim becerilerinin geliştirilmesi yer almaktadır. Ayrıca şiddete maruz kalan çalışanlara psikolojik destek sağlanması ve şiddet eğilimlerini azaltmaya yönelik eğitimlerin düzenlenmesi önerilmektedir. Bu tez çalışması, sağlık sektöründe şiddetin sosyolojik ve psikolojik boyutlarını ortaya koyarak, bu durumun bireysel ve toplumsal düzeydeki etkilerini anlamaya katkıda bulunmaktadır. Özellikle sağlık çalışanlarının yurtdışına göç etme nedenlerinin anlaşılması, sağlık sistemini güçlendirmek için önemli ipuçları sunmaktadır. Sağlık sektöründeki şiddetle mücadele, sadece bireyler için değil, toplum sağlığı ve refahı için de hayati bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the types and frequency of violence that healthcare workers are exposed to at work, and to what extent these incidents affect healthcare workers' tendency to go abroad. The study aims to reveal how increasing violence in the healthcare sector affects not only individuals but also the healthcare system and general public welfare. The phenomenon of violence, which is one of the main reasons for healthcare workers' tendency to go abroad, has been addressed at both individual and institutional levels. In particular, the intensity of violence from patients and their relatives triggers healthcare workers' tendency to migrate abroad. The survey results provided comprehensive information on the demographic information of the participants, the types of violence they were exposed to, and the consequences of violence. In addition, the study provided in-depth data on the individual psychological and social effects of these experiences. The findings show that the violence that healthcare workers are exposed to increases their tendency to go abroad. This situation increases the tendency to go abroad more significantly, especially in young healthcare workers. The participants stated that they considered migrating due to reasons such as better working conditions abroad and higher economic prosperity. The study also points to the inadequacy of current violence prevention policies and practices. The results reveal that more comprehensive and effective policies should be developed to reduce violence against healthcare workers. Recommendations include stricter legal regulations to increase the safety of workers, strengthening security measures, increasing public awareness, and developing communication skills in the provision of healthcare services. It is also recommended that psychological support be provided to workers exposed to violence and training be organized to reduce violent tendencies. This thesis study contributes to understanding the individual and societal effects of violence in the healthcare sector by revealing the sociological and psychological dimensions of violence. In particular, understanding the reasons for healthcare workers' migration abroad provides important clues for strengthening the healthcare system. Combating violence in the healthcare sector is of vital importance not only for individuals but also for the health and well-being of society.