Image and natural language processing supported kitchen assistant
Görüntü ve doğal dil işleme destekli mutfak asistanı
  1. Tez No: 926350
  2. Yazar: SÜHEYLA UYGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HİLAL ÖZCANHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Yapay Zekanın günlük hayatımıza uygulanmasındaki önemli ilerlemeler, mutfak ortamı da dahil olmak üzere yaşam standartlarımızı önemli ölçüde geliştirmiştir. Çalışmamız, Yapay Zeka teknolojilerini mutfak ortamına entegre ederek geleneksel yemek pişirme uygulamalarında devrim yaratma potansiyelini örneklemektedir. Çalışma, mutfak verimliliğini artırmada yapay zekanın pratik etkilerini vurgulamaktadır. Gelişmiş ve kullanıcı dostu yenilikçi mutfak sistemlerinin geliştirilmesinde gelecekteki bilimsel araştırmalar için bir temel oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde özel bir Yapay Zeka çözümü ve bir Otomatik Makine Öğrenimi aracı uygulaması gösterilmektedir. Böylece eksiksiz bir mutfak uygulaması sağlanmıştır. İki yaklaşımın sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Görüntü Tanıma ve Doğal Dil İşleme ile desteklenen bir mutfak asistanı modeli mimarisinin tasarım detayları önerilmektedir. Çalışmamız benzer çalışmalarla detaylı olarak karşılaştırılmaktadır. Sonuç olarak, çabamız mutfakları ev aşçılarından profesyonel şeflere kadar geniş bir kullanıcı yelpazesine hitap eden akıllı ve yenilikçi merkezlere dönüştürmeye hazırlamaktır.
Özet (Çeviri)
Significant advances in applying Artificial Intelligence to our daily lives have remarkably improved our living standards, including the culinary environment. Our study exemplifies the potential to revolutionize traditional cooking practices by integrating AI technologies into the culinary environment. The study highlights the practical implications of AI in improving kitchen efficiency. It lays a foundation for future scientific research in developing advanced and user-friendly innovative kitchen systems. The first part of the study demonstrates a custom AI solution and an Automated Machine Learning tool application. Hence, a complete culinary application is provided. The results of the two approaches are compared. In the second part of the study, the design details of a kitchen assistant model architecture supported by Image Recognition and Natural Language Processing are proposed. Our proposal is compared extensively with previous work. As a result, our effort is poised to transform kitchens into intelligent and innovative hubs that cater to a wide range of users, from home cooks to professional chefs.