Omuz ağrılı bireylerde kinezyo bantlamanın rotator manşet kasları üzerine etkileri
The effects of kinesiotape application on rotator cuff muscles in individuals with shoulder pain
- Tez No: 926352
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUHA GÜLHAL BOZKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Omuz ağrısı, bel ve boyun ağrılarından sonra klinikte en sık görülen kas-iskelet sistemi sorunları arasındadır. Omuz ağrısı, kas kuvveti ve endurasında azalmaya, eklem hareket kısıtlılığına neden olmaktadır. Aynı zamanda kişilerin hem günlük yaşam aktivitelerini hem de yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.Omuz ağrılarını tedavi etmekteki amaç fonksiyonel yeteneği geliştirmek, biyomekaniği düzeltmek ve omuz fonksiyonunu yeniden kazanmaktır. Kinezyo Bantlama Tekniği; son yıllarda etkili bir tedavi yaklaşımı olarak fizyoterapi ve rehabilitasyon yöntemleri arasında yer almaktadır. Kas-iskelet sistemindeki doku zedelenlenmelerinden korunmak, ağrı,fonksiyon bozukluklarını tedavi etmek ve semptomları azaltmak amacıyla farklı uygulama alanları bulunmaktadır. PNF (Proprioseptif Nöromuskuler Fasilitasyon) tekniği; kas gruplarına yönelik kolaylaştırma, inhibisyon, güçlendirme ve gevşeme yoluyla fonksiyonel hareketi iyileştirmek amacıyla uygulanan bir tekniktir. Çalışmamızda omuz ağrılı bireylere PNF 'Tut-Gevşe' tekniğine ilaveten kinezyo bantlama uygulanmıştır. Bu uygulamanın amacı bireylerdeki omuz ağrısını azaltmak, eklem hareket açıklığını artırmak, kas kuvveti artışını sağlamak ve bunların yanı sıra Rotator Cuff kaslarına olan diğer etkileri araştırmaktır. Çalışmamıza 3 aydan uzun süre omuz ağrısı olan 60 kişi katılmıştır. Katılımcılar, rastgele iki gruba ayrılıp, 1.gruba sadece haftada 3 kez PNF tut-gevşe tekniği, 2.gruba ise PNF tut-gevşe tekniğine ilaveten haftada 2 kez kinezyo bantlama tekniği uygulanmıştır. Toplam 6 hafta sürecek olan çalışmamızda toplam 18 seans PNF, 12 seans kinezyo bantlama uygulaması yapılmıştır. Çalışmamızın sonucunda omuz ağrılı bireylerde kinezyo bantlamanın ağrıyı azalttığı, eklem hareket açıklığını artırdığı Rotator Manşet kaslarına olumlu yönde etki edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Shoulder pain is among the most common musculoskeletal problems seen in the clinic after low back and neck pain. Shoulder pain causes a decrease in muscle strength and endurance and joint movement limitation. At the same time, it negatively affects both the activities of daily living and the quality of life of individuals. The aim of treating shoulder pain is to improve functional ability, correct biomechanics and regain shoulder function. Kinesio Taping Technique is among the physiotherapy and rehabilitation methods as an effective treatment approach in recent years. It has different application areas in order to prevent tissue injuries in the musculoskeletal system, to treat pain, dysfunctions and to reduce symptoms. PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) technique; It is a technique applied to improve functional movement by facilitating, inhibiting, strengthening and relaxing muscle groups. In our study, kinesio taping was applied to individuals with shoulder pain in addition to PNF 'Hold-Release' technique. The aim of this application was to reduce shoulder pain, increase range of motion, increase muscle strength and to investigate other effects on the rotator cuff muscles. In our study, 60 people with shoulder pain for more than 3 months participated. The participants were randomly divided into two groups, the 1st group received PNF hold-relax technique only 3 times a week, and the 2nd group received kinesio taping technique 2 times a week in addition to PNF hold-relax technique. A total of 18 sessions of PNF and 12 sessions of kinesio taping were performed in our study which lasted for a total of 6 weeks. As a result of our study, it is thought that kinesio taping reduces pain, increases range of motion and has a positive effect on rotator cuff muscles in individuals with shoulder pain.