Türkiye'de yat turizmi ve yeni nesil yat limanları
Yatch tourism in Turkey and new generations in marinas
  1. Tez No: 926372
  2. Yazar: EVREN ÇEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yat turizmi, denize ve doğaya olan sevgisini, tatil-spor ikilisiyle birlikte yapmak isteyen insanların tercih ettikleri bir turizm dalıdır. Son yıllarda dünya turizmi içerisinde hızlı bir gelişme göstermiştir. Bu gelişmenin en önemli sebebi yaşam kalitelerini, özellikle sosyal ve ekonomik anlamda artırmak isteyen, bu alandaki aktivitelere katılımla tatmin sağlayan, rekreasyon ve turizme olan ihtiyaç ve isteklerini yatçılık faaliyetiyle karşılamak isteyenlerin sayılarındaki artıştır. Bu isteklerin karşılandığı en önemli alanlar yatçılık faaliyetinin temel altyapısını oluşturan yat limanlarıdır. Yat limanlarında 20. yüzyılın son çeyreğinde önemli gelişmeler gözlemlenmiştir. Yatçılık faaliyetlerinin artması ile birlikte sadece teknelerin karaya bağlandığı alanlar olarak görülen yat limanları, rekabet şartları, hizmet çeşitliliği ve kalitenin ön plana çıkması neticesinde yatçının tüm istek ve arzularının karşılanabileceği mekanlar haline gelmektedir. Çalışmanın amacı, Türkiye ' de ve dünyada, özellikle son dönemde hizmete giren/girecek ve yatçılara oldukça geniş alternatiflerin sunulduğu yeni nesil marina yatırımları olarak tabir edilen yat turizmi altyapı elemanları hakkında okuyucuya bilgi vermektir.
Özet (Çeviri)
Yacht tourism is a branch of tourism that is preferred by those who have the passion to combine holidays and sports together with their love of sea and nature. In recent years there have been swift developments within the world of tourism. The most important reason of these developments is centred on the increase in the number of people who wish to improve their quality of life, especially in the socio-economical areas. They look to satisfy their desire with activities in this field through their need and will for recreational activity and tourism. One of the most important areas where these needs are met is by way of the developments of yacht marinas, which provide the fundaments of yacht activities. Some very important developments have been witnessed in yacht marinas in the last quarter of the 20th Century. With the increase of yachting activities yacht marinas, traditionally seen as solely a place where yachts are moored, have developed through competition, diversity of service and quality to become areas where all requirements are met. Especially in recent periods the aim of the exercise, in Turkey and throughout the world, is to provide information on the foundational elements of the yacht tourism industry. This is expressed by the presentation of new-age marina investments that are/will be placed in service and that offer a wide range of alternatives for yachtsmen.