Diyabetik nefropatinin erken bulgusu olarak nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL)
Neutrophil gelatinase-associated lipokalin (NGAL) as an early sign of diabetic nephropathy
  1. Tez No: 926373
  2. Yazar: ZEYNEP NAGEHAN YÜRÜK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Diyabetik nefropatiyi erken saptayacak noninvaziv yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızın amacı idrar nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalinin (NGAL) diyabetik nefropatinin erken bulgusu olarak değerlendirilip, değerlendirilemeyeceğini saptamaktı. Çalışma grubumuz, 76 Tip 1 diyabetli grup (yaş; 12,43±3,87) ve 35 sağlıklı kontrol grubundan (yaş; 11,14±3,77) oluşmaktaydı. İdrar NGAL ve idrar NGAL/kreatinin değerleri öncelikle bu iki grup arasında değerlendirildi. Tip 1 diyabetli grup ayrıca kendi içinde mikroalbuminürisi olan ve olmayan grup olarak 2'ye ve diyabet süresine göre 0-2 yıl, 2-5 yıl ve 5 yıl üzerinde olması olmak üzere 3 gruba ayrılarak değerlendirildi. Tip1 diyabetli hastalarda idrar NGAL (100,16±108,28 ng/ml) ve idrar NGAL/kreatinin değerleri (118,93-117,97 ng/mg), kontrol grubuna göre (NGAL;21,46±18,59 ng/ml, NGAL/kreatinin; (32,1±51,48 ng/mg) yüksek saptandı (p=0,0001). Tip 1 diyabetli hastalarda oluşturulan alt gruplardan diyabet süresi ve glisemik kontrol düzeyi açısından gruplar arasında idrar NGAL ve idrar NGAL/kreatinin açısından farklılık saptanmadı, ancak diyabet süresi açısından tüm gruplar kontrol grubu ile tek tek karşılaştırıldığında her 3 grupta da kontrol grubuna göre idrar NGAL ve NGAL/kreatinin değerleri anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,0001). Mikroalbuminüri olan ve olmayan grup arasında idrar NGAL değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamakla birlikte, mikroalbuminürisi olanlarda idrar NGAL daha yüksekti (p=0,270). İdrar mikroalbumin düzeyleri ile NGAL arasında ((r=0,344 p=0,002) pozitif yönde korelasyon saptandı. İdrar NGAL ve NGAL/kreatinin değerleri çalışmamızın sonuçlarına göre böbrek hasarını gösterebilir. Normal mikroalbumin değerleri diyabetik nefropatiyi dışlamaz. Bu konuda daha fazla çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
There is a need for noninvasive methods of diagnosing diabetic nephropathy in the early stage. The aim of our study is to determine whether urinary neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) can be considered an early sign of diabetic nephropathy. There were 76 type 1 diabetes patients (age: 12.43±3.87) in the patient group and 35 healthy individuals (age: 11.14±3.77) in the control group. The urinary NGAL and urinary NGAL/creatinine values were compared between the two groups. Within the type 1 diabetes group, patients were divided into 2 subgroups according to presence of microalbuminuria and 3 subgroups according to the duration of diabetes (0-2 years, 2-5 years and over 5 years). The urinary NGAL levels (100.16±108.28 ng/ml) and urinary NGAL/creatinine levels (118.93-117.97 ng/mg) in diabetes patients were found to be higher than in the control group (NGAL: 21.46±18.59 ng/ml, NGAL/creatinin: 32.1±51.48 ng/mg) (p=0.0001). No significant difference in urinary NGAL and urinary NGAL/creatinine levels was found between the subgroups according to diabetes duration, but in each group urine NGAL and NGAL/creatinine values were statistically higher, compared to the control group. No significant difference in urinary NGAL and urinary NGAL/creatinine levels was found between the subgroups according to glycemic control levels. Although there was no statistical difference in urine NGAL values between two groups, it was higher in group with microalbuminuria. Additionally, positive correlation was found between urinary microalbumin and NGAL (r=0.344 p=0.002). Based on these results, we conclude that urinary NGAL and NGAL/creatinine values indicate kidney damage, while normal microalbumin levels do not exclude diabetic nephropathy. More studies are needed on this subject.