Üçüncü trimesterde bel ağrısı olanprimigravid gebelerde kinesio bant uygulamasının yaşam ve uyku kalitesinin arttırılmasına etkisi
Effect of kinesiotape application on increasing the quality of life and sleep inpremigravid pregnant women with low back pain in the third trimester
  1. Tez No: 926382
  2. Yazar: ELENA ZÜLFÜKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖZÜKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Gebelikte sık görülen şikâyetlerden biri bel ağrısıdır. Kinesio bant uygulamasının gebelikteki bel ağrısı ve uyku kalitesi üzerine etkisi yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, üçüncü trimesterde bel ağrısı olan primipar gebelerin kinesio bant uygulamasının ağrı düzeyine, yaşam kalitesine ve uyku kalitesine etkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Bu araştırma, prospektif gözlemsel bir çalışmadır. Araştırmanın kapsamı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Aralık 2023 - Ekim 2024 tarihleri arasında başvuran üçüncü trimesterde bel ağrısı olan primigravid gebelerden oluşmaktadır. Katılımcılar iki gruba ayrılmıştır. Her iki grup da kişisel bilgi formu, Roland Morris Engellilik Anketi, Pittsburg Uyku Kalite İndeksi ve Kısa Form-36 anketlerine tabi tutulmuş ve egzersiz programı önerilmiştir. Müdahale grubunda ek olarak kinesio bant uygulanmıştır. 7. günde aynı anketler kontrol ve müdahale grubunda tekrar uygulanmıştır. Veriler 0. ve 7. günlerde toplanmış ve gruplar arası farklar değerlendirilmiştir. Veri analizi için SPSS 23 kullanılmış, farklı istatistiksel testler (paired samples t-test, Wilcoxon sıralı işaretler testi) uygulanarak anlamlılık düzeyi belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan toplam hasta sayısı 80 olup; kontrol grubu 40 (%50) hastadan, kinesio grubu 40 (%50) hastadan oluşmaktadır. Kontrol grubunun ortalama yaşı 23,15 iken kinesio grubunun ortalama yaşı 22,95'tir. BMI değerleri incelendiğinde, kontrol grubunun ortalaması 25,15, kinesio grubunun ise 24,65 olarak kaydedilmiştir. Gebelikte alınan kilo değişkeninde de kontrol grubunun ortalaması 8,75, kinesio grubunun ortalaması ise 9,33'tür. İncelenen başlangıç (0.gün) demografik verileri, Roland-Morris Engellilik Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve SF-36 verileri gruplar arasında anlamlı bir fark göstermemiştir. 7.
Özet (Çeviri)
Aim: One of the common complaints during pregnancy is back pain. The effect of kinesiology tape application on back pain and sleep quality during pregnancy has not been sufficiently researched. The aim of this study is to investigate the effects of kinesiology tape application on pain levels, quality of life, and sleep quality in nulliparous pregnant women with back pain in the third trimester. Materials and Methods: This study is a prospective observational research. The study population comprises primigravid pregnant women experiencing back pain during the third trimester, who presented to the Department of Obstetrics and Gynecology at Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital between December 2023 and October 2024. Participants were divided into two groups. Both groups completed a personal information form, the Roland-Morris Disability Questionnaire, the Pittsburgh Sleep Quality Index, and the Short Form-36 (SF-36) questionnaire, and were advised to follow an exercise program. Additionally, kinesio taping was applied to the intervention group. On the 7th day, the same questionnaires were administered again to both the control and intervention groups. Data were collected on days 0 and 7, allowing for the evaluation of intergroup differences. SPSS version 23 was utilized for data analysis, employing various statistical tests (paired samples t-test, Wilcoxon signed-rank test) to determine the level of significance. Results: The study involved a total of 80 patients, evenly divided into two groups: the control group, which included 40 patients (50%), and the kinesio group, which also comprised 40 patients (50%). The average age of the control group is 23.15 years, while the average age of the kinesio group is 22.95 years. When examining BMI values, the control group's average is recorded as 25.15, compared to 24.65 for the kinesio group. In terms of weight gained during pregnancy, the control group's average is 8.75, while the kinesio group has an average of 9.33. The demographic data gathered at baseline (day 0), along with the results from the Roland-Morris Disability Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index, and SF-36, did not reveal any significant differences between the groups.