Açık kalp cerrahisi geçiren hastaların yakınlarına yapılan bilgilendirmenin hastaların yaşam kalitesi ve bakım verici yüküne etkisi
The effect of informing the relatives of patients who had open heart surgery on the patients' quality of life and caregiver burden
- Tez No: 926410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ÜNVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
“Açık Kalp Cerrahisi Geçiren Hastaların Yakınlarına Yapılan Bilgilendirmenin Hastaların Yaşam Kalitesi ve Bakım Verici Yüküne Etkisi”, Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Anabilim Dalı, Doktora Tezi, Edirne, 2025. Giriş ve Amaç: Açık kalp cerrahisi sonrası hastaların yaşam kalitelerinde düşüş ve bakım vericilerin bakım verme yükünde artış görülebilmektedir. Bu dönemde hastaların yaşam kalitelerinin artırılmasında ve bakım vericilerin bakım verme yüklerinin azaltılmasında taburculuk sürecinde hemşireler tarafından bilgilendirme yapılması önem taşımaktadır. Bu tez çalışması, açık kalp cerrahisi geçiren hastaların bakım vericilerine yapılan bilgilendirmenin hastaların yaşam kalitesine ve bakım vericilerin bakım verme yüküne etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntemler: Bu tez çalışması 06.10.2022- 30.12.2023 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Servisi'nde açık kalp cerrahisi geçiren 94 hasta ve bakım vericilerinde randomize kontrollü tek kör deneysel araştırma deseninde (çalışma grubu 47, kontrol grubu 47) yürütüldü. Tüm hastalar ve bakım vericileri 4 aşamada (taburculuk öncesi, taburculuk sonrası 4.hafta, 8.hafta ve 12.hafta) değerlendirildi. Çalışma grubu bakım vericilerine kontrol grubu bakım vericilerinden farklı olarak birinci değerlendirme öncesinde hemşirelik bilgilendirmesi yapılarak ''Kalbime İyi Bak'' bilgilendirme kitapçığı verildi. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Bakım Verici Tanıtım Formu, Çok Boyutlu Yaşam Kalitesi Ölçeği, Bakım Verme Yükü Ölçeği, Bakım Vericilerin Günlük Yaşam Aktiviteleri Zorluk Düzeyi Değerlendirme Anketi kullanıldı. Verilerin analizinde Mann- Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Dunn's multiple comparison testi, Wilcoxon signed ranks testi, Ki-Kare testleri, araştırma değişkenleri arasındaki nedenselliğin araştırılmasında Yapısal Eşitlik Modeli analizi kullanıldı. Anlamlılık sınırı p0,05). Sonuç: Açık kalp cerrahisi geçiren hastaların bakım vericilerine yapılan taburculuk bilgilendirmesinin hastaların yaşam kalitelerinin artırılmasında ve bakım vericilerin kısa dönemdeki (ilk 4 hafta) bakım verme yüklerinin azaltılmasında etkili olduğu, uzun dönemde (8. ve 12.hafta) etkisinin olmadığı görüldü. Bu sonuçlara göre açık kalp cerrahisi geçiren hastaların bakım vericilerine taburculuk bilgilendirmesi yapılmasını, çalışmanın farklı popülasyonlarda da yürütülmesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
“The Effect of Information Provided to Relatives of Patients Undergoing Open Heart Surgery on Caregiver Burden and Patients' Quality of Life”, Trakya University, Institute of Health Science, Nursing Department, Doctorate Thesis, Edirne, 2025. Background and Aim: Open heart surgery can lead to a decline in patients' quality of life and an increase in caregiver burden. In this period, it is important for nurses to provide information during the discharge process in order to increase patients' quality of life and reduce caregiver burden. This thesis study was conducted to determine the effect of information provided to caregivers of patients undergoing open heart surgery on patients' quality of life and caregiver burden. Material and Methods: This thesis study, conducted in a randomized controlled single-blind experimental research design, involved 94 patients and their caregivers (study group 47, control group 47) who underwent open heart surgery at Trakya University Hospital Cardiovascular Surgery Department between 6 Oct 2022 and 30 Dec 2023. All patients and their caregivers were evaluated in four stages (pre-discharge, 4th week, 8th week and 12th week after discharge). Unlike the control group caregivers, the study group caregivers were given nursing information and an information booklet before the first evaluation. A Patient Introduction Form, Caregiver Introduction Form, the Multidimensional Quality of Life Scale, the Caregiver Burden Scale and the Caregiver Daily Living Activities Difficulty Level Assessment Questionnaire were used to collect data. In the analysis of data, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Dunn's multiple comparison test, Wilcoxon signed-rank test and chi-square tests were used, and structural equation modelling analysis was used to investigate the causality between the research variables. The significance limit was evaluated as p0.05). ix Conclusion: The discharge information provided to caregivers of patients undergoing open heart surgery was effective in improving the quality of life of patients and reducing caregiver burden in the short term (first 4 weeks), but had no effect in the long term (8th and 12th weeks). According to these results, we recommend that discharge information be provided to caregivers of patients undergoing open heart surgery and that similar studies be conducted in different populations.