Açık kalp cerrahisi geçiren hastaların ameliyat sonrası iyileşme ve ağrı düzeyleri ile şükran duygusu arasındaki ilişki
The relationship between postoperative recover, pain level and gratitude of patients with open heart operation
  1. Tez No: 870383
  2. Yazar: ZEHRA BALCIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışma, açık kalp cerrahisi olan hastaların ameliyat öncesi şükran duygularının ameliyat sonrası iyileşme ve ağrı düzeyleriyle ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel-analitik bir araştırma tasarımına uygun şekilde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Yoğun Bakımda 30.10.2021-30.04.2022 tarihleri arasında açık kalp cerrahisi geçiren çalışmaya katılmaya gönüllü g power analizi ile belirlenen 86 hasta oluşturdu. Araştırmada veriler 5 bölümden (Tanımlayıcı Bilgi Formu, Şükran Ölçeği, Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi, McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu, Ameliyat Sonrası Değerlendirme) oluşan anket formu ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, Bağımsız Örneklemler t-Testi, Bağımlı Örneklemler t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOWA), Pearson Korelasyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the relationship between preoperative gratitude and postoperative recovery and pain levels in patients who had open heart surgery. Material and Methods: This study was carried out in accordance with a cross-sectional-analytical research design. The study's universe was determined g power analysis, consists of 86 patients who underwent open heart surgery in the cardiovascular surgery clinic of Aydın Adnan Menderes Unıversity Hospital between 30.10.2021-30.04.2022. In the study, the data were collected with a questionnaire consisting of 5 parts (Descriptive Information Form, Gratitude Scale, Postoperative Recovery Index, Short Form of McGill Paın Questionnaıre, Postoperative Evaluation). Independent Sample t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis were used to analyze the data.