Dijital öyküleme yönteminin öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik tutumlarına, akademik başarılarına ve iş birlikli öğrenme becerilerine etkisi
The effect of digital storytelling method on students' attitudes towards science course, academic achievement and colloborative learning skills
- Tez No: 926409
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAHYAOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSAMETTİN ERDEMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, 7. Sınıf fen bilimleri dersi“Hücre ve Bölünmeler”ünitesinde dijital öyküleme yöntemi kullanımının öğrencilerin Fen bilimleri dersine yönelik tutumlarına, akademik başarılarına ve işbirlikli öğrenme becerilerine etkisi incelenmiştir. Çalışmada hem nitel hem de nicel veriler toplanarak karma araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışma karma yöntem araştırma desenlerinden olan açıklayıcı sıralı desene göre yapılmıştır. Siirt ili Merkez ilçesinde bulunan Sancaklar Ortaokulu'nun 7. sınıf öğrencilerinden 106 öğrenciden oluşturulmuştur. Okulda bulunan 7. sınıflara ön test uygulanıp, analiz bulgularına göre aralarında birbirine yakın 3 sınıf çalışma için belirlenmiştir. Bu 2 sınıf arasından rastgele 2 sınıf deney, 1 sınıf ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Nitel verilerin toplanmasında öğrenci görüşleri kullanılırken nicel veriler için“Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”,“İşbirlikli Öğrenme Becerisi Ölçeği”ve“Akademik Başarı Testi”uygulanmıştır. Ön test ve son test yöntemin uygulandığı deney ve kontrol gruplarına dijital öyküleme tekniği öğretilmiştir. Deney 1 grubu iş birlikli, Deney 2 grubu bireysel şekilde dijital öyküleme uygulaması yapmıştır. Kontrol grubuna ise geleneksel düz anlatım yöntemi ile konu anlatılmıştır. Ölçme araçlarından nicel verileler için, olarak fen bilimleri akademik başarı testi, fen tutum ölçeği ve işbirlikli öğrenme beceri ölçeği kullanılmıştır. Nitel veriler için ise öğrenci görüş formu kullanılmıştır. SPSS 22 paket programı ile yapılan analizlerde dijital öyküleme yönteminin akademik başarı, iş birlikli öğrenme ve fen bilimleri dersine yönelik tutumları olumlu yönde ve istatistiksel olarak anlamlı etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenci görüşleri de, genel olarak kalıcı, eğlenceli, başarı, fayda gibi temalar ortaya çıkarak elde edilen verileri destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of using digital storytelling method in the 7th grade science course 'Cell and Divisions' unit on students' attitudes towards science course, academic achievement and collaborative learning skills was examined. In the study, both qualitative and quantitative data were collected and mixed research design was used. The study was conducted according to the explanatory sequential design, which is one of the mixed method research designs. It consisted of 106 students from the 7th grade students of Sancaklar Secondary School in the central district of Siirt province. A pre-test was applied to the 7th graders in the school and according to the findings of the analysis, 3 classes close to each other were determined for the study. While student opinions were used to collect qualitative data, 'Attitude Scale towards Science Course', 'Cooperative Learning Skills Scale' and 'Academic Achievement Test' were applied for quantitative data. Digital storytelling technique was taught to the experimental and control groups in which pre-test and post-test method was applied. The Experimental 1 group performed collaborative digital storytelling and the Experimental 2 group performed digital storytelling individually. The control group was taught the subject with the traditional lecture method. For quantitative data, science academic achievement test, science attitude scale and cooperative learning skill scale were used. Student opinion form was used for qualitative data. In the analyses made with SPSS 22 package programme, it was concluded that the digital storytelling method positively and statistically significantly affected academic achievement, cooperative learning and attitudes towards science course. Student opinions generally support the data obtained by emerging themes such as permanent, fun, success, benefit.