Discovery of functional characteristics of plant cell suspension-derived extracellular vesicles on the in vitro cerebrovascular inflammation
Bitki hücre süspansiyonundan üretilen ekstraselüler veziküllerin in vitro serebrovasküler inflamasyon üzerindeki fonksiyonel özelliklerinin keşfedilmesi
- Tez No: 926419
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Hücre dışı veziküller (EV), hücreler arası iletişimden sorumlu olan biyomoleküler taşıyıcılarıdır. Birçok fizyolojik olayda hayati rol oynamaktadırlar. Çift katmanlı lipit zarları sayesinde biyomoleküller zorlu hücre dışı ortamdan korunabilmektedir. EV'lerin sürekli olarak fonksiyon gösterdikleri organizmalardan biri de bitkilerdir. Bitki kaynaklı EV'ler (PDEV'ler), fizyolojik olaylarda ve patojenlere karşı savunmada rol oynamaktadırlar. Ayrıca, bu nanoveziküller antioksidan, anti-inflamatuar ve immünomodülatör aktivitelerde terapötik potansiyel göstermişlerdir. Öte yandan, serebrovasküler inflamasyon (CVI), serebrovasküler disfonksiyon, proinflamatuar fenotip ve vasküler hiperpermeabilite ile karakterize kronik bir inflamatuar hastalıktır. Terapötik aktivitelerine dayanarak, PDEV'ler serebrovasküler bozukluklar için umut verici bir araç olabilir. PCSEV'lerin işlevselliğini ve in vitro CVI modelindeki terapötik etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla, bu nanoveziküller Stevia rebaudiana, Vaccaria hispanica besiyerlerinden saflaştırılmış ve karakterize edilmişlerdir. CVI patolojisi modellenmiş ve PCSEV'lerin etkileri araştırılmıştır. Sonuçlara bakıldığında, ilk olarak, PCSEV'ler başarıyla saflaştırılmış ve fiziksel ve moleküler özellikleri bakımından karakterize edilmişlerdir. Bunun yanında, CVI patolojisi hücrelerde başarıyla modellenmiş ve hatta hastalığın özelliklerini taşıdığı belirlenmiştir. Son olarak, PCSEV'lerin CVI modelinde koruyucu bir yanıta yol açtığı ve bu etkilerin NRF2 yolağıyla adezyon moleküllerinin ekspresyonu üzerinde gerçekleştiği belirlenmiştir. Ek olarak, PCSEV'lerin bu etkilerinin temel sinyal yollarının fosforillenmesi yoluyla gerçekleştiği ortaya koyulmuştur. Bu in vitro sonuçların klinik uygulamalara dönüştürülmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Gelecekteki çalışmaların, PCSEV'lerin etkinliğini ve güvenliğini doğrulamak için hayvan modelleri üzerinde in vivo deneyleri içermesi planlanmaktadır. PCSEV'lerin serebrovasküler inflamasyondaki yenilikçi ve terapötik etkilerinin gösterilmesiyle, vasküler hastalıklarda bitki kaynaklı nanomedikal çözümlerin önü açılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Extracellular vesicles (EVs) are essential biomolecule carriers responsible for intercellular communication. They play vital roles in many physiological events. Thanks to their bilayer lipid membrane, biomolecules can be protected from the harsh extracellular environment. One of living organisms in which EVs consistently function is plants. Plant-derived EVs (PDEVs) have a role in physiological events and defense against pathogens. Besides, these nanovesicles showed therapeutic potential in antioxidant, anti-inflammatory, and immunomodulatory activities. On the other hand, cerebrovascular inflammation (CVI) is a chronic inflammatory disorder characterized by cerebrovascular dysfunction, proinflammatory phenotype, and vascular hyperpermeability. Based on their therapeutic activities, PDEVs can become a promising tool for cerebrovascular disorders. Our study aims to investigate the functionality of plant cell suspension extracellular vesicles (PCSEVs) and their therapeutic effects on the in vitro CVI model. To that end, these nanovesicles were purified from the media of Stevia rebaudiana, Vaccaria hispanica and characterized. The CVI pathology was modelled and the effects of PCSEVs were investigated. In the results, first, the PCSEVs were successfully purified and characterized in the sense of physical and molecular properties. Besides, the CVI pathology was successfully modelled in the cells and it exhibited critical features of its pathologies. Lastly, it was observed that PCSEVs led to a protective response in the CVI model, and these effects mainly occurred by modulating adhesion molecule expression via the NRF2 pathway. In addition, further analysis revealed that these effects of PCSEVs were mediated through the phosphorylation of key signaling pathways. However, further studies are needed to transform these in vitro results into clinical applications. Future studies should include in vivo experiments in animal models to confirm the efficacy and safety of the PCSEVs. By demonstrating the therapeutic effects of PCSEVs on cerebrovascular inflammation, our study paves the way for innovative, plant-derived nanomedicine solutions for vascular diseases.