Deneysel gestasyonel diyabetik nefropati modelinde empagliflozin ve tempol kombine tedavisinin NRF-2 yolağı üzerine etkileri
Effects of empagliflozin and tempol combined therapy on NRF-2 pathway in experimental gestational diabetic nephropathy
  1. Tez No: 926420
  2. Yazar: SHIREEN ADIL ALI ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Diabetes mellitus (DM), insülin sekresyonunun, insülin direncinin veya her ikisinin bozulmasına bağlı olarak gelişen kronik hiperglisemi ile karakterize metabolik bir hastalıktır. İki ana diyabet türü vardır. Tip 1 diyabet (T1D), pankreas beta hücrelerinin yıkımına yol açan otoimmün bir hastalıktır. Çok daha yaygın olan Tip 2 diyabet (T2D), öncelikle işlevsiz pankreas beta hücrelerinin ve insülin direncinin kombinasyonu nedeniyle aşamalı olarak glikoz regülasyonunun bozulmaası sonucu oluşur. Gestasyonel diabetes mellitus (GDM), T2D ile ilişkilidir. Bununla birlikte, GDM dahil olmak üzere patolojik gebelikler, hem serbest radikallerin aşırı üretimi hem de antioksidan savunma sistemindeki aksaklıklar nedeniyle yüksek oksidatif stres seviyesi ile ilişkilidir. Uzun vadede T2D, diyabetik nefropati (DN) insidansının artmasına sebep olur. DN son dönem böbrek yetmezliğinin önde gelen nedenlerinden biri olup; DN'ye bağlı olarak gelişen böbrek hasarı büyük ölçüde metabolik aktiviteyi, ve hemodinamik yolakları etkileyen artmış oksidatif strese atfedilir. Nrf2 (nükleer faktör eritroid 2 ile ilişkili faktör 2), antioksidan yanıt, endobiyotiklerin ve ksenobiyotiklerin biyotransformasyonu, lipid ve karbonhidrat metabolizması, hücresel demir homeostazı, otofaji ve enflamasyon ile ilişkili genlerin önemli bir düzenleyicisidir. Nrf2 redoks duyarlı transkripsiyon faktörüdür ve pek çok antioksidan enzimin ve faz II detoksifikasyon enzimlerin yapımını kontrol eder. Nrf2 sinyalinin aktivasyonu diyabetin periferal komplikasyonlarının engellenmesinde önemli yere sahiptir. Nrf2'nin antioksidan yanıtların ana düzenleyicisi olması sebebiyle, böbrek hastalıklarındaki rolü dikkat çeken çalışma alanlarından biri haline gelmiştir. Sodyum-glukoz kotransporter-2 (SGLT2) proteinleri, böbreklerin proksimal kıvrıntılı tübülünde eksprese edilir. Bu taşıyıcılar diyabet tedavisi için ideal bir hedeftir, çünkü filtrelenmiş glikoz reabsorbsiyonunun %90'ından sorumludurlar. SGLT2 ko-transporterlerinin farmakolojik inhibisyonu renal glikoz eşiğini azaltarak ve idrar glikoz atılımını artırarak hiperglisemiyi azaltır. Nrf2'nin glikoz regülasyonuna ve SGLT2 promotöründe bulunan bağlanma dizilerine de katıldığı bilinmektedir. Bu durumda, SGLT2 ve NRF2 arasındaki ilişkiyi antioksidatif etki üzerinden anlamak ve değerlendirmek, diyabetik patofizyolojisinde SGLT2 aktivasyonuna yeni bir bakış açısı sağlayacaktır. Tempol, süperoksit dismutaz (SOD)-mimik aktivitesine sahip düşük molekül ağırlıklı etkili bir antioksidandır. Tempol tedavinin kronik böbrek hastalığı üzerindeki etkisi hakkında mevcut bilgiler kısmidir. Tempol'ün, birçok hayvan modelinde iskemik hasara karşı koruyucu bir antioksidan olduğu da bilinmektedir. Bununla birlikte, Tempol'ün böbrek patofizyolojisi üzerindeki koruyucu etkisine dair sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında bu çalışmada, SGLT2 inhibitörü Empagliflozin'in ve Tempol'un ayrı ayrı ve kombine olarak antioksidan etkilerinin, renal tübüler hücrelerde NRF-2'nin düzenlenmesi yoluyla değerlendirilmesi amaçlanmaktadır
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is a metabolic diseases characterized by chronic hyperglycemia due to impaired insulin secretion, insulin resistance, or both. There are two main types of diabetes. Type 1 diabetes (T1D) is an autoimmune disease that causes destruction of pancreatic beta cells. Type 2 diabetes (T2D), which is much more common, occurs primarily as a result of gradual disruption of glucose regulation due to the combination of dysfunctional pancreatic beta cells and insulin resistance. Gestational diabetes mellitus (GDM) is associated with T2D. However, pathological pregnancies, including GDM, are associated with high levels of oxidative stress due to both overproduction of free radicals and disruptions in antioxidant defense. In the long run, T2D causes an increased incidence of diabetic nephropathy (DN). DN is one of the leading causes of end-stage renal disease; kidney damage due to DN is largely attributed to increased oxidative stress, which affects metabolic activity and hemodynamic pathways. Nrf2 (nuclear factor erythroid 2 associated factor 2) is an important regulator of genes associated with antioxidant response, biotransformation of endobiotics and xenobiotics, lipid and carbohydrate metabolism, cellular iron homeostasis, autophagy, and inflammation. Nrf2 is a redox sensitive transcription factor and controls the production of many antioxidant enzymes and phase II detoxification enzymes. Activation of Nrf2 signaling has an important role in preventing peripheral complications of diabetes. Since Nrf2 is the main regulator of antioxidant responses, its role in kidney diseases has become one of the most interesting areas of study. Sodium-glucose cotransporter-2 (SGLT2) proteins are expressed in the proximal convoluted tubule of the kidneys. These transporters are an ideal target for diabetes treatment because they are responsible for 90% of filtered glucose reabsorption. Pharmacological inhibition of SGLT2 co-transporters reduces hyperglycemia by lowering the renal glucose threshold and increasing urinary glucose excretion. Nrf2 is also known to participate in glucose regulation and binding sequences found in the SGLT2 promoter. In this case, understanding and evaluating the relationship between SGLT2 and NRF2 through its antioxidative effect will provide a new perspective on SGLT2 activation in diabetic pathophysiology. Tempol is an effective low molecular weight antioxidant with superoxide dismutase (SOD)-mimic activity. The available information on the effect of Tempol therapy on the progression of chronic kidney disease is partial. Tempol is also known to be a protective antioxidant against ischemic injury in many animal models. However, there are limited studies on the protective effect of Tempol on kidney pathophysiology. In the light of all this information, in this study, it is aimed to evaluate the antioxidant effects of the SGLT2 inhibitor Empagliflozin and Tempol, separately and in combination, through the regulation of NRF-2 in renal tubular cells.