Gebelerde bilinçli farkındalık (mindfulness) temelli stres azaltma programının depresyon, psikolojik iyi oluş ve prenatal bağlanmaya etkisi
The effect of mindfulness-based stress reduction program on depression, psychological well-being, and prenatal attachment in pregnant women
  1. Tez No: 926423
  2. Yazar: EBRU SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AYDIN KARTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) Temelli Stres Azaltma (BFTSA) programının gebelerin psikolojik iyi oluş, depresyon düzeyi ve prenatal bağlanma üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, İstanbul Anadolu Yakası'nda bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin gebe polikliniğinde 2023-2024 yılları arasında gerçekleştirilmiş, randomize kontrollü bir tasarımla yürütülmüştür. Çalışmaya katılan gebeler basit rastgele örnekleme ile müdahale (n:54) ve kontrol (n:54) gruplarına ayrılmıştır. Müdahale grubuna sekiz hafta süren Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) Temelli Stres Azaltma programı uygulanırken kontrol grubuna rutin bakım verilmiştir. Veri toplama araçları arasında Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Prenatal Bağlanma Ölçeği ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Veriler uygulama öncesi, uygulamadan hemen sonrası ve uygulama sonrası dördüncü haftada toplanmıştır. Bulgular: Müdale ve kontrol grubu gebelerin sosyo-demoğrafik ve tanımlayıcı özellikleri arasında anlamlı fark olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effects of implementing the Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR) program on pregnant women's psychological well-being, depression levels, and prenatal attachment. Materials and Methods: This study was conducted between 2023 and 2024 in the antenatal outpatient clinic of a Training and Research Hospital on the Anatolian side of Istanbul using a randomized controlled trial design. Pregnant participants were allocated into intervention (n=54) and control (n=54) groups using simple random sampling. The intervention group received the eight-week Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR) program, while the control group was provided with routine care. Data collection tools included the Psychological Well-Being Scale, the Beck Depression Inventory, the Prenatal Attachment Inventory, and the Mindful Attention Awareness Scale. Data were collected at three time points: before the intervention, immediately after the intervention, and at the fourth week post-intervention. Results: The sociodemographic and descriptive characteristics of the intervention and control groups were found to be statistically similar.