Turistlerin yemek neofobi düzeyinin destinasyon seçimi üzerine etkisi: Kapadokya bölgesinde bir araştırma
Food neophobia levels on destination selection: A study in the Cappadocia region
- Tez No: 926424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÖZGÜL KATLAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Turizm Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Gastronomi turizmi, son yıllarda dünya genelinde giderek daha fazla önem kazanmış ve turistlerin destinasyon seçiminde belirleyici bir unsur haline gelmiştir. Geleneksel olarak, turistler ziyaret ettikleri bölgelerin tarihi ve doğal güzelliklerine odaklanırken, günümüzde gastronomik unsurlar da seyahat deneyiminin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Ancak, bireylerin yiyecek tercihlerine yönelik tutumları farklılık göstermektedir. Turistler, yeni yiyeceklerle karşılaştıklarında, bazıları bu deneyime açıkken bazıları ise temkinli yaklaşmaktadır. Bu durum, psikolojide“neofobi”(yeni yiyecek korkusu) ve“neofili”(yeni yiyecek merakı) kavramlarıyla açıklanmaktadır. Neofobi, bireylerin bilinmeyen veya daha önce deneyimlenmemiş yiyecekleri tüketme konusunda isteksiz veya kaygılı olmaları anlamına gelirken, neofili, yeni tatlara ve farklı mutfak deneyimlerine ilgi duymayı ifade etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Kapadokya bölgesini ziyaret eden yabancı turistlerin yemek neofobi düzeylerini belirlemek ve bunun destinasyon seçimleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada, Nevşehir ve çevresinde bulunan restoranlarda yemek yiyen yabancı turistlerden anket yoluyla veri toplanmıştır. Toplanan veriler doğrultusunda turistlerin yemek neofobi düzeyleri belirlenmiş ve bu düzeylerin gastronomi deneyimlerini nasıl şekillendirdiği analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, turistlerin yemek neofobi düzeylerinin destinasyon seçimlerinde önemli bir faktör olabileceğini ve gastronomik unsurların turizm tercihlerinde belirleyici bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Araştırma sonucunda, destinasyon yöneticileri ve turizm sektörü paydaşlarının, gastronomi turizmini daha cazip hale getirebilmek için neofobik bireylerin tercihlerini dikkate alarak stratejiler geliştirmeleri gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Gastronomy tourism has gained increasing importance worldwide in recent years and has become a crucial factor in tourists' destination choices. Traditionally, tourists have focused on the historical and natural attractions of the places they visit. However, in modern tourism, gastronomic elements have also become an integral part of travel experiences. Despite this trend, individuals exhibit varying attitudes toward food choices. When encountering new foods, some tourists are open to trying them, while others approach with caution. This phenomenon is explained by the psychological concepts of“neophobia”(fear of new foods) and“neophilia”(curiosity about new foods). Neophobia refers to individuals' reluctance or anxiety about consuming unfamiliar or previously untried foods, whereas neophilia denotes an interest in new flavors and different culinary experiences. The aim of this study is to determine the level of food neophobia among foreign tourists visiting the Cappadocia region and to examine its impact on their destination choices. Within the scope of the research, data were collected through surveys conducted with foreign tourists dining in restaurants in Nevşehir and its surroundings. Based on the collected data, the level of food neophobia among tourists was identified, and its influence on their gastronomic experiences was analyzed. The findings suggest that tourists' level of food neophobia can be a significant factor in their destination choices and that gastronomic elements play a determining role in tourism preferences. As a result of the research, it is recommended that destination managers and tourism stakeholders develop strategies to make gastronomy tourism more appealing by considering the preferences of neophobic individuals.