Tarihi pertek Salih bey camisinin sismik davranışının değerlendirilmesi
Evaluation of seismic behaviour of the historical pertek Salih bey mosque
- Tez No: 926431
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK YÖN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tarihi yığma yapılar, tarihsel süreçlerinden dolayı pek çok zorluğa karşı mukavemet etmek zorundalardır. Sadece bu zorlu süreci başarıyla göğüsleyebilen yapılar günümüze ulaşmıştır. Pek çok tarihi yığma yapı, çevresel etkiler karşısında yeterli dayanım gösterememiş ve yıkılarak tarihin tozlu sayfalarına karışıp gitmiştir. Günümüze, kısmen yahut bütün halde ulaşmayı başarmış tarihi yığma yapıların bizden sonraki nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için gerekli bakım, onarım ve güçlendirme işlemleri uzman kişiler tarafından yürütülmelidir. Deprem mühendisliği ve diğer mühendislik disiplinlerinin ortak çalışmalar yürüterek tarihi yığma yapılar üzerinde birtakım çalışmalar yapmaktadır. Coğrafi konumu itibari ile ülkemiz deprem bölgesi içerisinde yer almaktadır. Zamana ve çevresel şartlara karşı direnç göstererek uzun yıllar içerisinde bir hayli yorulmuş olan tarihi yığma yapılar; ülkemizde yaşanan şiddetli depremlerden dolayı pek çok tarihi yığma yapı yıkılmakta yahut tahrip olarak ciddi anlamda hasar almaktadır. Kültür mirasımız olan bu yapıların depremsellikleri üzerinde muhtelif çalışmalar yürütülmektedir. Bu tez çalışmasında tarihi Salih Bey (Sağman) camisinin deprem davranışının belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarihi camiye ait sonlu eleman malzeme özellikleri literatürdeki çalışmalara bağlı olarak belirlenmiştir. Tarihi caminin ANSYS programı aracılığı ile üç boyutlu sonlu eleman modeli oluşturularak doğrusal olmayan analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirilerek tarihi caminin sismik performansı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Historical masonry structures have endured numerous challenges due to their long-standing history. Only those structures that have successfully withstood this arduous process have survived to the present day. Many historical masonry buildings, unable to resist environmental factors, have collapsed and been lost to history. To ensure the proper preservation, repair, and strengthening of historical masonry structures that have partially or entirely withstood the test of time, such interventions must be carried out by experts. Collaborative efforts combining earthquake engineering and other engineering principles are essential for conducting studies on historical masonry structures. Given its geographical location, Turkey is situated within a seismic zone. Historical masonry structures, which have already endured significant wear and fatigue over many years due to time and environmental conditions, face further challenges during severe earthquakes in the region. As a result, many such structures either collapse or sustain extensive damage. Various studies are being conducted on the seismic performance of these culturally significant structures. This thesis aims to investigate the seismic behaviour of the historical Salih Bey (Sağman) Mosque. The finite element material properties of the historical mosque were determined based on existing literature. A three-dimensional finite element model of the historical mosque was created using the ANSYS program and non-linear analyses were performed. The findings were evaluated to assess the seismic performance of the historical mosque.