Problem kurma çalışmalarının 8. sınıf öğrencilerinin yaratıcılık içeren matematik okuryazarlığı problemlerini çözme başarılarına etkisi
The effect of problem posing exercises on the solving success of 8th grade students' creativity including mathematical literacy problems
  1. Tez No: 926432
  2. Yazar: NALAN GÜL BAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KÜBRA GÜLER SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı problem kurma çalışmalarının 8. Sınıf öğrencilerinin yaratıcılık içeren matematik okuryazarlık problemlerini çözme başarılarına etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Bursa ili Osmangazi ilçesinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 28'i deney 28'i kontrol grubu olmak üzere 56 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Yaratıcılık İçeren Matematik Okuryazarlığı Testi, Yaratıcı Problem Çözme Özellikleri Envanteri, Problem Kurma Çalışma Kağıtları kullanılmıştır. Yaratıcılık içeren matematik okuryazarlık testinden elde edilen veriler araştırmacı tarafından hazırlanan rubrik ile puanlanarak SPSS paket programında analiz edilmiştir. 8 hafta boyunca uygulanan problem kurma çalışmalarından elde edilen veriler Turhan(2011) tarafından Türkçeye çevrilen puanlama yönergesi ile puanlanmıştır ve verilerin analizi için betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda deney grubu öğrencilerinin yaratıcılık içeren matematik okuryazarlığı ön test son test puanları arasında anlamlı bir farklılık görülmüştür. Deney ve kontrol gruplarının yaratıcılık içeren matematik okuryazarlığı son test puanları arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. 8 hafta boyunca deney grubu tarafından kurulan problem durumları incelendiğinde öğrencilerin problem kurmakta zorlandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of problem posing activities on the success of 8th grade students in solving creative mathematical literacy problems. For this purpose, a quasiexperimental design with a pre-test-post-test control group was used in the research. The study group consisted of 56 eighth grade students, 28 of whom were in the experimental group and 28 of whom were in the control group, studying at a public school in Osmangazi district of Bursa province in the 2023-2024 academic year. The Creativity Mathematical Literacy Test, Inventory of Creative Problem Solving Characteristics, and Problem Posing Worksheets were used as data collection tools. The data obtained from the creativity mathematical literacy test were scored with a rubric prepared by the researcher and analyzed in the SPSS package program. The data obtained from the problem posing activities applied for 8 weeks were scored with the scoring guideline translated into Turkish by Turhan (2011) and the descriptive analysis method was used for the analysis of the data. According to the findings obtained from the research, a significant difference was observed between the creative mathematical literacy pretest and post-test scores of the experimental group students. No significant difference was found between the post-test scores of the experimental and control groups on mathematical literacy that included creativity. When the problem situations posed by the experimental group for 8 weeks were examined, it was seen that the students had difficulty in posing problems.