Bitlis ili ortaöğretim öğrencilerinin duygusal zeka düzeyleri ve öz yeterliliklerinin incelenmesi
Investigation of emotional intelligence levels and selfefficiency of secondary education students in Bitlis province
  1. Tez No: 926433
  2. Yazar: GÖKHAN UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, duygusal zeka ile öz yeterlilik arasındaki ilişkiyi incelemek ve demografik değişkenlerin bu iki kavram üzerindeki etkilerini belirlemektir. Araştırma, ortaöğretim düzeyinde öğrenim gören 543 gönüllü öğrenciden oluşan bir örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak üç aşamalı bir yöntem kullanılmıştır. Birinci aşamada katılımcıların yaş, cinsiyet, ebeveynlerin eğitim düzeyi, gelir durumu gibi demografik bilgilerini içeren Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. İkinci aşamada, Bar-On Duygusal Zeka Çocuk ve Ergen Formu (Köksal, 2007 tarafından Türkçe' ye uyarlanmıştır) kullanılarak duygusal zeka düzeyleri ölçülmüştür. Üçüncü aşamada ise, katılımcıların öz yeterlilik düzeylerini ölçmek amacıyla Sherer ve arkadaşları (1982) tarafından geliştirilen ve Yıldırım ve İlhan (2010) tarafından Türkçe' ye uyarlanan Genel Öz Yeterlilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında gerekli izinler alınarak ortaöğretim öğrencilerine anketler yüz yüze uygulanmış ve veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde, SPSS istatistik paket program kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p< 0,05 olarak kabul edilmiştir. Elde edilen veriler istatiksel analizler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, duygusal zekanın bireylerin öz yeterlilik düzeyleriyle anlamlı ilişkiler taşıdığını göstermektedir. Özellikle cinsiyet, sınıf düzeyi ve aile gelir durumu gibi demografik değişkenlerin öz yeterlilik ve duygusal zeka alt boyutları üzerinde sınırlı da olsa etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, eğitim politikalarında ve bireysel gelişim programlarında duygusal zeka becerilerinin desteklenmesinin öz yeterliliği artırabileceğini göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, duygusal zekanın bireylerin öz yeterlilik düzeyleriyle anlamlı ilişkiler taşıdığını göstermektedir. Bu bulgular doğrultusunda, eğitim sisteminde duygusal zeka ve öz yeterlilik becerilerinin desteklenmesinin, bireylerin akademik ve sosyal öz yeterlilik düzeylerini artırmada önemli bir rol oynayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between emotional intelligence and self-efficacy and to determine the effects of demographic variables on these two concepts. The research was conducted on a sample of 543 volunteer secondary school students. A three-stage method was used as the data collection tool. In the first stage, the Personal Information Form, which includes demographic information such as participants' age, gender, parental education level, and income status, was applied. In the second stage, emotional intelligence levels were measured using the Bar-On Emotional Intelligence Child and Adolescent Form (adapted into Turkish by Köksal, 2007). In the third stage, the General Self-Efficacy Scale, developed by Sherer et al. (1982) and adapted into Turkish by Yıldırım and İlhan (2010), was used to measure the self-efficacy levels of the participants. Necessary permissions were obtained, and face-to-face surveys were conducted with secondary school students, and the data were collected. The data were analyzed using the SPSS statistical software package, and the significance level was accepted as p < 0.05. The obtained data were evaluated using statistical analyses. The results of the study show that emotional intelligence has significant relationships with individuals' self-efficacy levels. It was found that demographic variables such as gender, grade level, and family income status had a limited but significant effect on the subdimensions of self-efficacy and emotional intelligence. These findings indicate that supporting emotional intelligence skills in educational policies and personal development programs can enhance self-efficacy. The results of the research demonstrate that emotional intelligence carries meaningful relationships with individuals' self-efficacy levels. In light of these findings, it is believed that supporting emotional intelligence and self-efficacy skills in the education system can play an important role in improving individuals' academic and social self-efficacy levels.