Hipertansiyon hastalarında diyet antioksidan alımı ile biyokimyasal belirteçler ve antropometrik ölçümler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relationship between dietary antioxidant intake, biochemical markers and anthropometrics in hypertensive patients
- Tez No: 926458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Önemli bir halk sağlığı sorunu olan hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık morbidite ve mortalitesi için en önemli değiştirilebilir risk faktörüdür. Dünya'da yaklaşık 1,5 milyar insanda hipertansiyon görülmektedir. Hipertansiyona neden olan endotel hasar ve damar sertliği, artan oksidatif stres ve kronik inflamasyon sonucu ortaya çıkmaktadır. Diyette antioksidanların yetersiz alımı inflamasyona neden olmaktadır. Bu araştırma hipertansiyon hastalarında diyet antioksidan alımı ile biyokimyasal belirteçler ve antropometrik ölçümler arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırma 18-65 yaş aralığında olan hipertansif 27 birey ile herhangi bir kronik hastalığı olmayan 27 sağlıklı birey üzerinde yürütülmüş kesitsel bir vaka kontrol çalışmasıdır. Araştırma verileri yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Bireylerin bir günlük enerji, besin ögesi alımları ve diyet antioksidan kapasiteleri (DTAK) son 1 aylık besin tüketim sıklığı (normal BTS) ve antioksidan besin tüketim sıklığı (antioksidan BTS) anketi kullanılarak saptanmıştır. Bireylerin son 3 aylık biyokimyasal bulguları hastane kayıtlarından retrospektif olarak alınmıştır. Bireylerin fiziksel aktivite durumlarının değerlendirilmesi için Pelvik Ağrı ve Endometriozis Derneğinin (PAED) Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (Kısa) kullanılmıştır. Araştırmada p değerleri 0,05'in altında olan değerler anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmanın bulgularında vaka grubunun vücut ağırlığı, beden kütle indeksi, bel çevresi, kalça çevresi, bel/kalça oranı, boyun çevresi vücut yağ oranı ve iç organ yağ oranlarının kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Hypertension, a major public health problem, is the most important modifiable risk factor for cardiovascular disease morbidity and mortality. Approximately 1.5 billion people in the world have hypertension. Endothelial damage and atherosclerosis that cause hypertension occur as a result of increased oxidative stress and chronic inflammation. Insufficient intake of antioxidants in the diet causes inflammation. This study was planned to examine the relationship between dietary antioxidant intake and biochemical markers and anthropometric measurements in hypertension patients. The research is a cross-sectional case-control study conducted on 27 hypertensive individuals between the ages of 18-65 and 27 healthy individuals without any chronic disease. Research data was obtained by face-to-face interview method. One-day energy, nutrient intakes and dietary antioxidant capacities (DTAK) of individuals were determined using the last 1-month food consumption frequency (normal BTS) and antioxidant food consumption frequency (antioxidant BTS) survey. The individuals' biochemical findings for the last 3 months were taken retrospectively from hospital records. The International Physical Activity Questionnaire (Short) of the Pelvic Pain and Endometriosis Association (PAED) was used to evaluate the physical activity status of individuals. In the study, p values below 0.05 were considered significant. In the findings of the study, it was observed that the body weight, body mass index, waist circumference, hip circumference, waist/hip ratio, neck circumference body fat ratio and visceral fat ratios of the case group were statistically significantly higher than the control group (p 0.05).