Koyunlarda ensefalitik listeriozis hastalığında patololojik ve immunohistokimyasal incelemeler
Pathological and immunohistochemical investigations in encephalitic listeriosis in sheep
- Tez No: 926457
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALIGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tez çalışmasında, koyunlarda sinirsel semptomlarla seyreden Listeria monocytogenes (Lm) enfeksiyonunda şekillenen lezyonların patolojik ve immunohistokimyasal yöntemle değerlendirilmesi amaçlandı. Bu amaçla, arşivde bulunan daha önceden histopatolojik inceleme yönünden listeria enfeksiyonuna ilgili bulguları sergileyen 10 adet santral sinir sistemi dokularında immunohistokimya boyama yöntemi ile Listeria monocytogenes etkeninin pozitifliği saptandı. Ayrıca herhangi bir sinirsel semptom sergilemeyen 10 adet koyuna ait santral sinir sistemi dokuları kontrol olarak kullanıldı. Etken yönünden immunopozitif olan beyin, beyincik, pons, medulla oblongata ve talamus bölgelerinde kaspaz-3, glial fibriler asidik protein (GFAP), indüklenebilir nitrik oksit sentetaz (iNOS) ve 8-hydroxy-2′-deoxyguanosine (8-OHdG) ekspresyonlarını belirlemek için immunohistokimya yöntemi uygulandı ve kontrollerle karşılaştırıldı. Tüm preparatlar ışık mikroskobunda değerlendirilerek fotoğraflandırıldı. Bu değerlendirmeler sonucunda koyunlarda ensefalitik listeriozisin patogenezinde kaspaz-3, iNOS, 8-OHdG ve GFAP'nin rolü ile patolojik mekanizmaların açıklanmasına ve hastalığın tedavi seçeneklerine bilimsel alt yapı oluşturabileceği, özellikle de 8-OHdG'nin önemli katkı sağlıyabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to evaluate the lesions formed in Listeria monocytogenes (Lm) infection with neurological symptoms in sheep by pathological and immunohistochemical methods. For this purpose, 10 central nervous system tissues from the archive, which had previously exhibited findings related to listeria infection in terms of histopathological examination, were determined to be positive for the agent Listeria monocytogenes by immunohistochemical staining method. In addition, 10 central nervous system tissues from sheep that did not exhibit any neurological symptoms were used as controls. Immunohistochemistry method was applied to determine the expressions of caspase-3, glial fibrillary acidic protein (GFAP), inducible nitric oxide synthase (iNOS) and 8-hydroxy-2′-deoxyguanosine (8-OHdG) in the brain, cerebellum, pons, medulla oblongata and thalamus regions that were immunopositive for the agent and compared with controls. All preparations were evaluated under light microscope and photographed. As a result of these evaluations, it was thought that caspase-3, iNOS, 8-OHdG and GFAP, which play a role in the pathogenesis of encephalitic listeriosis in sheep, could contribute significantly to the explanation of the pathological mechanisms of the disease and to the scientific basis of the treatment options of the disease, especially 8-OHdG.