Genç futbolcularda zihinsel antrenmanın psikolojik sağlamlık, stres düzeyi ve bazı teknik becerilere etkisi
The effect of mental training on pyschological resilience, stress level and some technical skills in young football players
- Tez No: 926480
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ABAKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma genç futbolcularda zihinsel antrenmanın psikolojik sağlamlık, stres düzeyi ve bazı teknik becerilere etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 16-17 yaş grubunda amatör olarak futbol oynayan lisanslı 28 sporcu katılmıştır. Çalışma kapsamında sporcular deney (n=14) ve kontrol (n=14) grubu şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Deney grubu içerisinde yer alan sporcular futbol antrenmanlarının yanında 8 hafta boyunca 16 oturumdan oluşan zihinsel antrenman çalışmalarına katılmışlardır. Kontrol grubu içerisinde yer alan sporcular ise futbol antrenmanlarına devam ederken zihinsel antrenman çalışmalarına katılmamışlardır. Her iki gruba çalışma öncesinde ve sonrasında Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği ve teknik becerilere yönelik pas, şut ve kafa vuruşu testleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programından yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, psikolojik sağlamlık düzeyinin grup içi ön test-son test değerlerinde her iki grup açısından anlamlı fark tespit edilmemiştir (p>0.05). Gruplar arasında ön test-son test puan farklarında ise deney grubu lehine artış olmasına rağmen anlamlı fark tespit edilmemiştir (p>0.05). Algılanan stres düzeyinin grup içi ön test-son test değerlerinde deney grubunda son test lehine anlamlı fark tespit edilirken (p0.05). Gruplar arasında ön test-son test puan farklarında ise deney grubu lehine anlamlı fark tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of mental training on psychological resilience, stress level and some technical skills in young football players. The study included 28 licensed amateur football players aged 16-17 years. Within the scope of the study, the athletes were divided into two groups as experimental (n=14) and control (n=14) groups. The athletes in the experimental group participated in mental training activities consisting of 16 sessions for 8 weeks in addition to physical training. The athletes in the control group did not participate in mental training while continuing their physical training. Both groups were administered the Child and Adolescent Resilience Scale, the Perceived Stress Scale, and the passing, shooting, and head kick tests for technical skills before and after the study. SPSS 22.0 package program was used for data analysis. According to the results obtained, no significant difference was detected in the pre test-post test values of the psychological resilience level for both groups (p>0.05). Although there was an increase in the pre test-post test score differences between the groups in favor of the experimental group, no significant difference was detected (p>0.05). In the in-group pre-test-post-test values of the perceived stress level, a significant difference was found in favor of the post-test in the experimental group (p0.05). In the pre-test-post-test score differences between the groups, a significant difference was found in favor of the experimental group (p0.05).