Diyet İnflamatuar İndeksi ve aterosklerotik kalp hastalıkları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between Dietary Inflammatory Index and atherosclerotic heart diseases
  1. Tez No: 926481
  2. Yazar: HİKMET NUR YEMLİHALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI GİZEM ÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma Diyet İnflamatuar İndeksi (Dİİ) aracılığıyla diyetin inflamatuar düzeyi ile aterosklerotik kalp hastalıkları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmaya Erciyes Üniversitesi Yılmaz ve Mehmet Öztaşkın Kalp Hastanesi Kardiyoloji Kliniklerinde yatan veya başvuran aterosklerotik kalp hastası 100 kişi ve sağlıklı kontrol grubunda 100 kişi olmak üzere toplamda 200 kişi katılmıştır. Araştırmanın verileri; bireylerin sosyodemografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları araştırmacı tarafından yüze görüşme yöntemi ile kaydedilmiştir. Aterosklerotik klap hastası bireylerin Aterojenik Plazma İndeksi değeri hesaplanmıştır. Katılımcıların günlük enerji ve besin ögeleri alımları hesaplanmıştır ve Dİİ skorları değerlendirilmiştir. Katılımcılara 14 Maddeli Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği ve Küresel Fiziksel Aktivite Anketi uygulanmıştır ve geriye dönük 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınmıştır. Gruplar arasında sosyo-demografik özellikler, 14 Maddeli Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği puanı ve Küresel Fiziksel Aktivite Anketi puanı arasında fark bulunmamaktadır (p>0,05). Aterojenik plazma indeksi değerine göre ateroskleroz grubunun %89'u yüksek dereceli riskli olarak bulunmuştur (p=0,000). Ateroskleroz grubunun biyokimyasal bulguları ve Dİİ puanı arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Ateroskleroz grubunun Dİİ skoru“-0,51-+12,20”aralığında; kontrol grubunun Dİİ skoru“-18.07-+11.52”aralığında hesaplanmıştır ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır (p>0,05). Ateroskleroz grubunun daha pro-inflamatuar diyet düzenine yakın beslendiği saptanmıştır. Gruplar arasında günlük enerji ve makro besin ögeleri alımında fark bulunmamıştır (p>0,05). Kontrol grubunun günlük selenyum alımı ateroskleroz grubuna göre daha fazla bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was aimed to evaluate the relationship between the inflammatory level of the diet and atherosclerotic heart diseases via Dietary Inflammatory Index (DII). A total of 200 individuals, 100 of whom were hospitalized or referred to Erciyes University Yılmaz and Mehmet Öztaşkın Heart Hospital Cardiology Clinics and 100 of whom were healthy controls, participated in the study. The data of the study; sociodemographic characteristics, anthropometric measurements, biochemical findings of the individuals were recorded by the researcher via face-to-face interview method. Atherogenic Plasma Index value of the individuals with atherosclerotic cuff disease was calculated. Daily energy and nutrient intakes of the participants were calculated and DII scores were evaluated. 14-Item Mediterranean Diet Adherence Scale and Global Physical Activity Questionnaire were applied to the participants and retrospective 24-hour food consumption records were obtained. There was no difference between the groups in terms of socio-demographic characteristics, 14-Item Mediterranean Diet Adherence Scale score and Global Physical Activity Questionnaire score (p>0.05). According to the atherogenic plasma index value, 89% of the atherosclerosis group was found to be at high risk (p=0.000). No significant relationship was found between the biochemical findings and DII score of the atherosclerosis group (p>0.05). The DII score of the atherosclerosis group was calculated in the range of“-0.51-+12.20”; the DII score of the control group was calculated in the range of“-18.07-+11.52”and there was no statistically significant difference between the groups (p>0.05). It was determined that the atherosclerosis group had a more pro-inflammatory diet. No difference was found between the groups in terms of daily energy and macronutrient intake (p>0.05). The daily selenium intake of the control group was found to be higher than that of the atherosclerosis group (p0.05).