Sıçanlarda valproik asit ile oluşturulan dalak hasarına Moringa oleifera'nın etkileri
Effects of Moringa oleifera on valproic acid induced spleen injury in rats
- Tez No: 926524
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SAÇAN, DOÇ. DR. İSMET BURCU TÜRKYILMAZ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Valproik asit (VA)'in, histon deasetilazların güçlü bir inhibitörü olması; epilepsi, kanser, bazı nörolojik ve psikiyatrik bozuklukların tedavisinde kullanılmasına olanak sağlamaktadır. VA, gen ekspresyonu üzerine olan etkilerinden dolayı bazı yan etkilere ve toksisitelere neden olmaktadır. VA'in kronik kullanımının; gastrointestinal reaksiyon, alerji, immünolojik fonksiyon bozukluğu gibi olumsuz etkiler açığa çıkardığı ve hiperinsülinemi, oksidatif stres, insülin direnci yaratarak metabolik sendromun gelişimini artırdığı tespit edilmiştir. Moringa oleifera, zengin fitokimyasal ve farmakolojik özelliklere sahip çok işlevli bir bitkidir. Moringa'nın yaprakları; vitaminler, mineraller, amino asitler, doğal antioksidanlar, flavonoidler, karotenoidler, saponinler, tanenler, ve fitatlar açısından zengindir. Bu çalışmada, sıçanlarda oluşturulan VA kaynaklı dalak hasarına karşı Moringa yaprak ekstresinin koruyucu etkileri araştırıldı. Sprague Dawley dişi sıçanlar rastgele dört gruba ayrıldı; Grup I: kontrol grubudur ve 15 gün boyunca %0.9 NaCl (1 mL), Grup II: sadece %70'lik etanollü moringa yaprak ekstresi (300 mg/kg/gün), Grup III: sadece sodyum valproat (500 mg/kg/gün), Grup IV: aynı uygulama prosedürleri ile (doz ve süre) ile sodyum valproat + moringa ekstresi ağız yoluyla verildi. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre, Moringa ekstresinin sodyum valproat grubuna uygulanması, çeşitli antioksidan, anti-inflamatuar ve terapötik özellikleri sayesinde sodyum valproatın yol açtığı biyokimyasal bozulmaları düzelttiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Valproic acid (VA), being a potent inhibitor of class I histone deacetylases, is used in the treatment of epilepsy, cancer, and certain neurological and psychiatric disorders. VA, by modifying gene expression, can lead to certain side effects and toxicities. It has been determined that chronic use of VA induces adverse effects such as gastrointestinal reactions, allergic responses, and immunological dysfunction and exacerbates the development of metabolic syndrome through the promotion of hyperinsulinemia, oxidative stress, and insulin resistance. Moringa oleifera is a multifunctional plant due to rich phytochemical and pharmacological properties. The leaves of Moringa are rich in vitamins, minerals, amino acids, natural antioxidants, flavonoids, carotenoids, saponins, tannins, and phytates. In the present study, the protective effects of Moringa leaves on valproate-induced spleen injury were investigated. Sprague Dawley female rats were randomly divided into four different groups; Group I: control (given %0.9 NaCl (1ml) for 15 days), Group II Moringa group (given 300 mg/kg/day of 70% ethanol extract of Moringa extract for 15 days), Group III: sodium valproate group (given 500 mg/kg/day for 15 days), Group IV: sodium valproate + Moringa administered group (applied by following the same procedure as time and dose). Normal saline, sodium valproate, and Moringa extract were administered orally. According to the results obtained from our study, it was determined that the administration of Moringa extract to the sodium valproate group ameliorated the biochemical disturbances caused by sodium valproate, due to its diverse antioxidant, anti-inflammatory, and therapeutic properties.