Akdeniz Bölgesi kızılçam meşcerelerinin çap dağılımının Johnson's Sb dağılımı kullanılarak modellenmesi
Modelling diameter distribution of brutian pine stands in Mediterranean Region using Johnson's Sb distribution
  1. Tez No: 926527
  2. Yazar: İHSAN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada Akdeniz bölgesi doğal kızılçam (Pinus brutia Ten.) meşcerelerinin çap dağılımlarının modellenmesi amaçlanmıştır. Diğer çap dağılım modellerine göre meşcere kuruluşlarını temsil etmede daha esnek bir yapıya sahip olması nedeniyle Johnson's SB dağılımı tercih edilmiştir. Çalışmada kullanılan 3 ve 4 parametreli çözüm(revocery) yöntemi ile Johnson's SB dağılımı kullanılmıştır. Antalya, Adana ve Mersin Orman Bölge Müdürlüğü (OBM) sınırları içerisindeki saf ve doğal kızılçam meşcerelerinden toplam 193 örnek alana ilişkin veriler toplanmıştır. 3 ve 4 parametreli çözüm yöntemi ile Johnson's SB dağılımlarının tahmin başarıları, Kolmogorov-Smirnov (K-S) testi ve Hata İndeksi (EI)' değerlerinden faydalanılarak bulunmuştur. Antalya ve Adana OBM için 4 parametreli, Mersin OBM için ise 3 parametreli Johnson's SB dağılımının daha düşük EI değerleri ürettiği görülmüştür. Hata indeksleri Adana, Mersin ve Antalya için 3 parametreli çözüm yaklaşımında sırayla 12.77, 12.92 ve 15.65 olarak bulunurken; 4 parametreli çözüm yöntemi yaklaşımında sırayla 12.28, 19.72 ve 14.90 olarak elde edilmiştir. Bu sonuçlar, Johnson's SB dağılımının Akdeniz bölgesindeki doğal kızılçam meşcerelerinin yönetim stratejilerini iyileştirmek amacıyla meşcere kuruluşlarının ortaya konmasında başarı ile kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to model the diameter distribution of natural Brutian pine (Pinus brutia Ten.) stands in the Mediterranean region. Johnson's SB distribution was preferred because it has a more flexible structure in representing stand organizations compared to other diameter distribution models. Johnson's SB distribution was used with the 3 and 4 parameter solution method used in the study. A total of 193 sample plots were collected from pure and natural Brutian pine stands within the borders of Antalya, Adana and Mersin Regional Directorates of Forestry. The prediction success of the 3 and 4 parameter recovery method and Johnson's SB distributions were determined using the Kolmogorov-Smirnov (K-S) test and Error Index (EI) values. It was observed that the 4-parameter Johnson's SB distribution produced lower EI values for Antalya and Adana OBM and the 3-parameter Johnson's SB distribution for Mersin OBM. The error indices for Adana, Mersin and Antalya were found to be 12.77, 12.92 and 15.65 for the 3-parameter recovery approach and 12.28, 19.72 and 14.90 for the 4-parameter recovery method approach, respectively. These results revealed that Johnson's SB distribution can be successfully used to reveal stand organizations in order to improve the management strategies of natural Brutian pine stands in the Mediterranean region.