Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları 4-6 yaş masal kitaplarının değerler eğitimi açısından incelenmesi
Analysis of Turkish Religious Affairs Foundation Publications 4-6 age story books in terms of values education
  1. Tez No: 926553
  2. Yazar: MURAT OKAN ELÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MUSTAFA KİRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Din, Education and Training, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın temel problemini“TDV Yayınlarının 4-6 Yaş Değerli Masallar Serisi ilgili yaş düzeyinin değerler eğitiminde kullanılabilecek nitelikte midir?”sorusu oluşturmaktadır. Değerler eğitimi son yıllarda bilimsel çalışmalara sıkça konu edilen bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Okul öncesi dönem, eğitimde ne kadar önemliyse değerleri kazandırmada da o kadar kritik bir dönem olarak kabul edilmektedir. İşte bu kritik döneme denk gelen 4-6 yaş grubuna yönelik yayımlanmış olan TDV Yayınları 4-6 Yaş Değerli Masallar Serisi adlı kitaplar bu çalışmada incelenerek alanyazına katkı sunmak amaçlanmıştır. Bizi bu çalışmayı yapmaya yönlendiren en önemli neden Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Yayınlarının bu yaş aralığına yönelik kitaplarıyla ilgili daha önce alanda böyle bir çalışma yapılmamış olmasıdır. Çalışmada evreni oluşturan 15 adet masal kitabı incelenerek ve nitel araştırma yöntemleri kullanılarak standart bir ölçek doğrultusunda bu kitaplarla ilgili içerik analizi yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında her kitap tek tek değerlendirilerek bulgularla birlikte bir sonuca varılmıştır. Buna göre kitapların belli ölçütlerde standardı karşıladığı sonucuna ulaşılmaktadır. Sayısı az olsa da bazı kitaplarda da bazı ölçütlerin göz ardı edildiği görülmektedir. Bununla birlikte kitap serisinin 4-6 Yaş Grubu Kur'an Kursu Öğretim programıyla yer verilen değerler açısından bire bir örtüşmediği sonucu da ortaya çıkmıştır. Bu değerlendirmeler doğrultusunda bir takım önerilere de çalışmanın sonunda yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main problem of the research is“Is TDV Publications' Valuable Fairy Tales Series for 4-6 Year Olds qualified to be used in the values education of the relevant age level?”It constitutes the question. Values education has emerged as an area frequently subject to scientific studies in recent years. Preschool period is considered as a critical period in acquiring values as much as it is important in education. The aim of this study is to contribute to the literature by examining the books titled TDV Publications 4-6 Age Precious Fairy Tales Series, which were published for the 4-6 age group during this critical period. The most important reason that led us to conduct this study is that no such study has been conducted in the field before regarding the books of the Turkish Religious Foundation (TDV) Publications for this age range. In the study, 15 fairy tale books that make up the universe were examined and a content analysis was conducted on these books in line with a standard scale using qualitative research methods. In the light of the data obtained, each book was evaluated one by one and a conclusion was reached with the findings. Accordingly, it is concluded that the books meet the standard in certain criteria. Although the number is small, it is seen that some criteria are ignored in some books. However, it has also been revealed that the book series does not exactly match the 4-6 Age Group Quran Course Curriculum in terms of the values included. In line with these evaluations, some suggestions are included at the end of the study.