Fransız ve Türk hukuk sistemlerinde aile arabuluculuğu
Family mediation in French and Turkish legal systems
- Tez No: 926552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Arabuluculuk, özellikle aile içi anlaşmazlıkların çözümünde, geleneksel yargı süreçlerine kıyasla daha hızlı ve tatmin edici sonuçlar elde edilmesini sağlayan alternatif bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Bu yöntem, katılımcılara daha fazla özerklik tanırken, tarafların isteğe bağlı (ihtiyari) katılımına dayandığı için daha esnek ve uyarlanabilir bir yapı sunmaktadır. Arabulucunun rolü ise, tarafların ihtiyaç ve taleplerini ifade etmelerine olanak sağlamak ve aralarındaki iletişimi kolaylaştırmaktır. Aile içi çatışmalar, velayet, boşanma veya ayrılık gibi durumlarda genellikle aile arabuluculuğuna başvurulmaktadır. Aile arabulucusu, tarafların özerkliklerini dikkate alarak aile bağlarını yeniden kurmayı amaçlamaktadır. Aile arabuluculuğu, çatışmaları yatıştırmaktan ziyade çözüm aracı olarak görülmekte olup, taraflar arasındaki uyuşmazlıkların dostane bir şekilde çözülmesini teşvik eden daha geniş bir yasal hareketin parçası olarak değerlendirilmektedir. Fransız ve Türk hukuk sistemlerinde aile arabuluculuğunun anlaşılması, analiz edilmesi ve karşılaştırılması, çeşitli nedenlerle büyük bir öneme sahiptir. Aile arabuluculuğu, geleneksel yargı sistemlerinin dışında ailevi anlaşmazlıkların çözümü için alternatif bir yaklaşım sunmakta olup, aynı zamanda tarafların haklarını güvence altına almakta ve eşitliği teşvik etmektedir. Bu bağlamda, Fransız ve Türk hukukundaki aile arabuluculuğu uygulamalarını karşılaştırmak, aile çatışmalarının çözümünde alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin kullanımını teşvik ederek, Adalet Sistemlerinin Gelişimine hukuk sisteminin evrimine önemli bir katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Mediation is an alternative dispute resolution (ADR) method that facilitates quicker and more satisfactory outcomes compared to traditional judicial processes, particularly in resolving family disputes. By providing participants with greater autonomy and relying on voluntary participation, mediation offers a more flexible and adaptable framework. The mediator's role is to enable the parties to express their needs and demands while facilitating effective communication between them. Family mediation is often utilized in conflicts related to custody, divorce, or separation. The family mediator aims to rebuild familial bonds by respecting the autonomy of the parties. Rather than merely calming tensions, family mediation serves as a problem-solving tool and is considered part of a broader legal movement promoting amicable resolution of disputes. Understanding, analyzing, and comparing family mediation in the French and Turkish legal systems is of significant importance for several reasons. Family mediation provides an alternative approach to resolving familial disputes outside traditional judicial systems, while also safeguarding the rights of the parties and promoting equality. Comparing family mediation practices in these two legal systems could contribute to advancing the use of ADR methods in resolving family conflicts and to the evolution of justice systems by encouraging the development of fair and effective legal frameworks.