Mali kural-mali performans ilişkisinin dinamik panel eşik yöntemiyle incelenmesi
An examination of the fiscal rule-fiscal performance nexus: A dynamic panel threshold approach
- Tez No: 926561
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN VAROL İYİDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Mali kurallar, mali disiplin ve sürdürülebilir mali politikalar için önem arz etmektedir. 2007-2008 küresel finansal krizi ve sonrasında meydana gelen gelişmelerin ülkelerin mali durumları üzerindeki olumsuz etkilerinin ardından, mali kuralların uygulanması, ulusal ekonomilerde mali disiplini sağlamak ve istikrarlı ekonomik yapılar elde etmek amacıyla tekrar tartışma konusu haline gelmiştir. Bu bağlamda bu tez; 31 gelişmiş, 62 gelişmekte olan ve bu iki grubun toplamından oluşan 93 ülke için, 2000-2020 dönemi arasında dinamik panel eşik modeli kullanarak mali kural uygulamalarının mali performans üzerindeki etkisini her bir örneklem için ayrı ayrı incelemektedir. Ayrıca bu tez mali kural-mali performans arasındaki ilişkiyi ülke grupları arasındaki borçluluk ve gelişmişlik seviyelerine göre doğrusal olmayan bir yapı üzerinden incelemektedir. Ampirik bulgular, mali kural uygulamalarının hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin mali performansını olumlu etkilediğini, ancak bu etkinin gelişmiş ülkelerde daha belirgin olduğunu göstermektedir. Ampirik sonuçlar ek olarak, mali kuralların performans üzerindeki etkisinin ülkelerin borçluluk ve gelişmişlik seviyelerine göre değiştiğini de göstermektedir. Bu çalışmanın bulgularının ve politika önerilerinin, ekonomi politikalarının oluşturulmasında ve mali kuralların tasarlanmasında politika yapıcılara ve uygulayıcılara yol göstermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Fiscal rules are important for fiscal discipline and sustainable fiscal policies. Following the negative impact of the 2007-2008 global financial crisis and subsequent developments on countries' fiscal positions, the implementation of fiscal rules has once again become a topic of discussion for ensuring fiscal discipline and achieving stable economic structures in national economies. In this parallel, this thesis examines the impact of fiscal rule implementations on fiscal performance in a total of 93 countries that comprise 31 developed and 62 developing countries by using a dynamic panel threshold model over the 2000-2020 period. In addition, this thesis additionally analyzes the non-linear characteristics of the level of debt and economic development of countries on the relationship between fiscal rules and fiscal performance. The empirical results reveal that fiscal rules positively affect the fiscal performance of both developed and developing countries, with a more significant impact observed in developed countries. The results also show that the impact of fiscal rules on fiscal performance changes depending on the level of countries' level of economic development and debt level. The findings and policy recommendations of this thesis are expected to guide policymakers and practitioners in designing economic policies across different country groups.