Impact of application of corportae governance rules on the performance of banking sector in Turkey
Kurumsal yönetişim uygulamalarının Türk bankacılık sektörünün performansı üzerine etkileri
- Tez No: 701305
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüz para ve sermaye piyasalarında yaşanan krizler sonucu ortaya çıkan finansal çöküşlere karşı önlem almada, bilim adamları ve akademisyenler dikkatlerini kurumsal yönetişim uygulamaları üzerinde toplamışlardır. Tüm sektörler için geçerli olan tek bir kurumsal yönetişim modelinin geçerli olmaması, finansal olmayan sektörlerden farklı özellikler taşıması, bankacılık sektöründeki kurumsal yönetişim uygulamalarına ayrı bir önem ve dikkat kazandırmaktadır. Bu nedenle ülke kalkınmasında ve ekonomik gelişmede sahip olduğu önemli rolü nedeniyle Türkiye Finansal Piyasalarında kurumsal yönetişim kurallarının uygulanmasına yönelik bankacılık sektörüne özel önem verilmiştir. Bu araştırmanın amacı, kurumsal yönetim kurallarının uygulanmasının Borsa Istanbul'da (BIST) işlem gören Türk bankalarının, bankacılık finansal performansı üzerindeki etkisini belirlemek, yönetişim kurallarının ne ölçüde uygulandığını analiz etmektir. Bu amaçla, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan uygulamaya yönelik açıklama gereklilikleri ile bankaların yıllık raporlarında yer verdikleri açıklamalar karşılaştırılarak, kurumsal yönetişim uygulamalarının bankaların finansal performansına yansımasının araştırılması, çalışmanın amacını oluşturmaktır. Çalışmanın amacına ulaşabilmesi için araştırmacı, 2014-2018 döneminde BIST'te işlem gören bankaların yıllık raporlarında yayınlanan kurumsal yönetim puanlarını ve derecelendirme kuruluşları tarafından yayınlanan kurumsal yönetim derecelendirme raporlarını kullanmaktadır. Çalışmada, Borsada işlem gören bankaların kurumsal yönetim kural ve ilkelerini ne ölçüde uyguladığını ölçmek için, derecelendirme kuruluşları tarafından dört ana bölüme göre ölçülen kurumsal yönetim puanları kullanılmıştır; hissedarlar, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık, menfaat sahipleri ve yönetim kurulu. Bankacılık mali performansı,“Varlık Getirisi”(ROA – Return on Assets),“Özkaynak Kârlılığı”(ROE – Return on Equity), P“ay Başına Kazanç”(EPS – Earnings Per Share) ve Fiyat-Kazanç oranı (PE – Price Earning Ratio) ile ölçülmüştür. Bu araştırmada önerilen örneklem BIST'te işlem gören Türk Bankacılık Sistemi'ndeki bankalarıdır. Ancak bazı bankaların kurumsal yönetim derecelendirme raporunun bulunmaması nedeniyle bazı bankalar, hedef örneklemden çıkarılmıştır. Çalışmanın hipotezlerini test etmek ve analiz etmek için iki farklı yöntem kullanılmaktadır; birinci yöntem,“Pearson korelasyonu”dur, kurumsal yönetim kuralları ile bankacılık finansal performansı arasındaki ilişkiyi incelemek için kullanılmaktadır. İkinci yöntem ise kurumsal yönetim kurallarının bankacılık finansal performansı üzerindeki etkisini incelemek için kullanılan“panel regresyon teknigi”dir. Çalışma sonuçları, seçilmiş örnek bankaların SPK ve BDDK ilkelerine göre sağlam bir kurumsal yönetişim ilkelerini uyguladığını göstermektedir. Bankalar, derecelendirilen tüm bölümlerde bu ilkelerin % 92,61'ini ve kurumsal yönetime uyumu uygulamıştır. Çalışma, ROA ve ROE ile ölçüldüğünde kurumsal yönetim kuralları ile bankacılık finansal performansı arasında bir ilişki olduğunu bulmuştur. EPS ve PE ile ölçüldüğünde ise kurumsal yönetişim kuralları ile bankacılık finansal performansı arasında bir ilişkinin bulunmadığı sonucu bulunmuştur. Çalışmanın sonuç analizinde farklı sonuçlar elde edilmektedir. Kurumsal yönetim kuralları, bankacılık finansal performansı üzerindeki farklı etkiler göstermekte, bazen olumlu veya olumsuz, güçlü veya zayıf, statik olarak önemli veya önemsiz etkiler söz konusu olabilmektedir. Çalışma, kurumsal yönetim derecelendirme puanlarının önemine daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini, kurumsal yönetim kurallarının Türkiye'deki işletmelerin finansal performansı üzerindeki etkisini daha iyi anlamaya yardımcı olabileceğini önermektedir. Ayrıca çalışma, kurumsal yönetim ilkelerinin finansal performans üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak için bu çalışmada aynı değişkenlerin diğer endüstrilerle kullanılması ve sonuçların karşılaştırılmasıyla daha fazla çalışma yapılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of corporate governance has been increased in recent decades all over the world, by scientists, academics and organizations interested in corporate governance, especially after the crises and financial collapses that have occurred around the world. The corporate governance at banking industry is different from the other non-financial sectors, and needs specific attention, and no one model of corporate governance that apply for all the industries. Therefore, Turkey took care of corporate governance and paid special attention to the banking sector because of its important role in the development and economy of the country. The purpose of this research is to identify the impact of implementing corporate governance rules on the banking financial performance of Turkish banks listed in Borsa Istanbul (BIST). In addition, to explore the extent to which these governance rules are being implemented. through comparing the disclosures of these banks received in their annual reports with the disclosure requirements issued by Capital Market Board (CMB), and Banking Regulation and Supervision Agency (BRSA). As well as, to find out the relationship between implementing corporate governance rules with the banking financial performance of these banks. In order to achieve the purposes of this study, the researcher employ corporate governance scores as published in annual reports of listed banks in BIST, and corporate governance rating reports as published by the rating agencies during period of 2014-2018. To measure the extent to which listed banks are implementing the corporate governance rules and principles, the study utilized corporate governance scores that measured by rating agencies based on four main sections namely; shareholders, public disclosure and transparency, stakeholders, and the board of directors. The banking financial performance has been measured through financial ratios Return on Assets (ROA), Return on Equity (ROE), Earnings Per Share (EPS), and Price–Earnings ratio (PE). The suggests sample in this research are Turkish banks listed in BIST. But due to unavailable corporate governance rating report of some banks, since it is not mandatory, the sample excluded some banks from the target sample. To test and analyze the hypotheses of the study two different methods were used; Pearson correlation employ to examine the relationship between corporate governance rules and banking financial performance. While the second method was the panel regression techniques employ to examine the impact of corporate governance rules on banking financial performance. The study shows that the selected sample banks applying sound corporate governance according to the CMB, and BRSA principles. The banks implemented 92.61% of these principles, in all rated sections, and compliance to the corporate governance. The study finds that there is a relationship between corporate governance rules and banking financial performance when measured by ROA, and ROE. While there is no relationship between corporate governance rules and banking financial performance when measured by EPS, and PE. The results analysis of the study provided different results. It shows various impact of corporate governance rules on banking financial performance, this impact sometimes positive or negative, strong or weak, statically significant or not significant. The study recommends that there should be more attention to the important of corporate governance rating scores may be help to better understanding to the impact of corporate governance rules on firm financial performance in Turkey. Moreover, the study recommends that more studies may be done by using the same variables in this study with other industries, and comparing the results to find out the impact of applying corporate governance principles on financial performance.