İstanbul Fener Rum Patrikhanesinin ve Rum Ortodoks dini müziğinin tarihsel süreci üzerine bir araştırma
A research on the historical process of the Istanbul Fener Greek Patriarchate and Greek Orthodox religious music
  1. Tez No: 926596
  2. Yazar: BİLGE MUTUGAN ATİLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SÖKEZOĞLU ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Dini müziklerin egemen oldukları topraklardaki sosyo-kültürel yapıyla ne denli iç içe olduğu ve birbirini ne denli etkiledikleri araştırmalarda gözlenmektedir. İstanbul Fener Rum Patrikhanesi ve Rum Ortodoks dini müziği temeli, Bizans dönemine yani Anadolu topraklarına dayanmaktadır. Rum Ortodoks dini müziğinin oluşmasında ve gelişmesinde bu topraklardaki tarihsel süreç önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırma literatür taramasını esas alan betimsel bir araştırmadır. Araştırmada, İstanbul Fener Rum Patrikhanesi ve Rum Ortodoks dini müziği hakkında bilgi verilecektir. Ayrıca İstanbul Fener Rum Patrikhanesi, tarihsel süreç açısından incelenerek, bu süreçte Hristiyanlıkta Doğu bloğu olarak adlandırılan Ortodoksluk mezhebinin, dini müzik üzerindeki Batı etkileri saptanarak ortaya koyulmaya çalışılacaktır. İstanbul Fener Rum Patrikhanesi ve Rum Ortodoks dini müziğinin tarihsel sürecinin inceleneceği araştırmada, monofonik bir yapıya sahip olan ilahilerin, siyasi sebeplerle polifonikleştirme çabaları üzerine bir durum değerlendirmesi de yapılacaktır
Özet (Çeviri)
It is observed in research how religious music is intertwined with the socio-cultural structure of the lands they dominate and how much they influence each other. The foundation of Istanbul Fener Greek Patriarchate and Greek Orthodox religious music dates back to the Byzantine period, that is, to Anatolian lands. The historical process in these lands plays an important role in the formation and development of Greek Orthodox religious music. This research is a descriptive research based on literature review. In the research, information will be given about Istanbul Fener Greek Patriarchate and Greek Orthodox religious music. n addition, the Istanbul Fener Greek Patriarchate will be examined in terms of historical process, and in this process, the Orthodoxy sect, which is called the Eastern block in Christianity, will be tried to be revealed by detecting the Western influences on religious music. In the research where the historical process of Istanbul Fener Greek Patriarchate and Greek Orthodox religious music will be examined, a situation assessment will also be made on the efforts to polyphonic the hymns, which have a monophonic structure, for political reasons.