Romantik ilişkilerde yakınlık korkusunun benliğin ayrımlaşması ve ilişkisel özgünlük açısından incelenmesi
Investigation of fear of intimacy in romantic relationships in terms of self differentiation and authenticity
- Tez No: 926606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM VURAL BATIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada benliğin ayrımlaşması ile romantik ilişkilerde yakınlık korkusu ve ilişkisel özgünlük arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma, benliğin ayrımlaşma düzeyinin yakın ilişkilerde yakınlık korkusunu nasıl etkilediği ve buna romantik ilişkide özgünlüğün aracılık edip etmediğini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen araştırmaya 18-65 yaş arası 346 kadın ve 127 erkek olmak üzere toplam 473 yetişkin birey katılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği, Yakınlık Korkusu Ölçeği ve İlişkilerde Otantiklik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda benliğin ayrımlaşma düzeyi ile yakınlık korkusu ve ilişkisel özgünlük arasında anlamlı ilişkiler olduğu; benliğin ayrımlaşması arttıkça ilişkisel özgünlüğün arttığı ve yakınlık korkusunun azaldığı belirlenmiştir. Benliğin ayrımlaşmasının yakınlık korkusu üzerindeki etkisinde ilişkisel özgünlüğün istatiksel olarak anlamlı bir aracılık etkisi bulunmaktadır. Araştırmadan elde edilen diğer bulgulara göre, erkeklerin benliğin ayrımlaşması ve yakınlık korkusu düzeyleri kadınlardan anlamlı ölçüde daha yüksektir ve ilişkisel özgünlük düzeyleri ise daha düşüktür. İlişkisi olan ve evli olan katılımcıların benliğin ayrımlaşma düzeylerinin ilişkisi olan veya olmayan bekar katılımcılardan anlamlı ölçüde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. İlişkisi olmayan bekar katılımcıların yakınlık korkusu düzeyleri, ilişkisi olan evli veya bekar katılımcılardan anlamlı düzeyde daha yüksek iken, ilişkisel özgünlük düzeyi ise anlamlı ölçüde daha düşüktür. Yaşamının çoğunu köyde geçirenlerin benliğin ayrımlaşma ve ilişkisel özgünlük düzeylerinin ilde yaşayanlara göre anlamlı ölçüde daha düşük olduğu, yakınlık korkusu düzeylerinin ise daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ailesinde fiziksel şiddet, sözel şiddet veya duygusal ihmal yaşamış olanların benliğin ayrımlaşma ve ilişkisel özgünlük düzeyleri anlamlı ölçüde daha düşük, yakınlık korkusu düzeyleri ise anlamlı ölçüde daha yüksektir. Araştırmanın sonuçları romantik ilişkilerde yakınlığa etki eden çeşitli faktörlere işaret etmektedir. Romantik ilişkilerde yakınlığı geliştirmeye yönelik müdahaleler geliştirilirken, benliğin ayrımlaşması ve ilişkisel özgünlük düzeylerini artırmaya yönelik stratejilerin de dikkate alınması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships between differentiation of self and fear of intimacy and authenticity in romantic relationships. The study was conducted to determine how the level of differentiation of self affects fear of intimacy in close relationships and whether this is mediated by authenticity in romantic relationships. A total of 473 adults, 346 females and 127 males over the age of 18, participated in the study, which was conducted using the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The“Differentiation of Self Scale, Fear of Intimacy Scale and Authenticity in Relationships Scale”were used as data collection tools. As a result of the study, it was determined that there were significant correlations between the differentiation of self and fear of intimacy and authenticity levels; as differentiation of self increased, relational authenticity increased and fear of intimacy decreased. Relational authenticity has a statistically significant mediating effect on the effect of differentiation of self on fear of intimacy. According to other findings obtained from the study, men's differentiation of self and fear of intimacy levels were significantly higher than women, and their levels of relational authenticity were lower. The differentiation of self levels of the participants who were in a relationship and married were significantly higher than the participants who were single or not in a relationship. The fear of intimacy levels of the single participants who were not in a relationship were significantly higher than the participants who were married or single in a relationship, while the level of relational authenticity was significantly lower. It has been determined that those who have lived most of their lives in a village have significantly lower levels of self-differentiation and relational authenticity than those who have lived in a city, and higher levels of fear of intimacy. Those who have experienced physical violence, verbal violence or emotional neglect in their families have significantly lower self-differentiation and relational authenticity levels, and significantly higher fear of intimacy level. The results of the study indicate various factors that affect closeness in romantic relationships. When developing interventions to improve closeness in romantic relationships, it can be suggested that strategies aimed at increasing the levels of self-differentiation and relational authenticity should also be taken into consideration.