Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin motivasyonel kararlılıklarının akademik mükemmeliyetçilik düzeylerine etkisi
The effect of motivational determination of Sports Science Faculty students on their academic perfectionism levels
  1. Tez No: 926647
  2. Yazar: ZÜLFÜKAR COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ALTUNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Motivasyon, bireylerin belirli bir hedefe ulaşmak amacıyla kendi iç istekleriyle hareket etmeleri durumudur. Motivasyonel kararlılık ise bu hedefe ulaşmada gösterilen azim ve kararlılığın bir ifadesidir. Eğitim sürecinde, öğrencilerin başarılarını etkileyen faktörler üzerine yapılan araştırmalarda, akademik mükemmeliyetçilik ve kişilik özellikleri gibi bireysel değişkenler önemli kavramlar olarak öne çıkmaktadır. Bu kavramlar dikkate alınarak yapılan bu çalışmada spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin motivasyonel kararlılıklarının ve akademik mükemmeliyetçilik düzeylerinin belirli değişkenler açısından incelenerek litaretüre katkı yapmak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Fırat Üniversitesi spor bilimleri fakültesinde 2024-2025 yılları arasında öğrenimine devam eden 1743 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise tesadüfi yöntemle seçilen 396 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma için kullanılan veri toplama aracı 3 kısımdan oluşmuştur. 1. kısımda araştırmacının hazırlamış olduğu demografik bilgi formu, 2. kısımda“Akademik Mükemmeliyetçilik Ölçeği”, 3. kısımda“Motivasyonel Kararlılık Ölçeği”'nden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Motivation refers to the condition in which individuals act according to their internal desires to achieve a specific goal. Motivational determination, on the other hand, is an expression of the perseverance and determination shown in achieving this goal. In research on factors affecting students' success in the educational process, individual variables such as academic perfectionism and personality traits emerge as important concepts. Based on this premise, the aim of this study is to contribute to the literature by examining the motivational determination and academic perfectionism levels of students at the Faculty of Sports Sciences in terms of certain variables. The population of the study consists of 1.743 students enrolled at the Faculty of Sports Sciences at Fırat University between 2024-2025, while the sample consists of 396 students selected through a random sampling method.