Tasavvufta iletişim: Anlam, metot ve uygulamalar üzerine nitel bir araştırma
Communication in sufism: A qualitative study on meaning, methods and practices
- Tez No: 926669
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AŞKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 422
Özet
İnsan varoluşunun temel unsurlarından bir tanesi olan iletişim olgusu, bireyler arası ilişkilerin kurulmasından toplumların şekillenmesine kadar geniş bir yelpazede kritik rol oynamaktadır. Tasavvuf ise İslam düşüncesinin derin manevi katmanlarını açığa çıkararak, bireyin ruhsal dünyasına dair kapsamlı bir keşif imkânı sunar. Bu iki alanın kesişim noktasını araştırmak hem iletişim disiplinine hem de tasavvufun anlaşılmasına yeni bir boyut kazandıracaktır. Tasavvuf, insanın kendisiyle, diğer insanlarla ve nihayetinde Allah ile kurduğu iletişimin derinliklerine inen bir disiplindir. Tasavvufî düşüncede iletişim, sadece dilsel bir aktarım aracı olmanın ötesine geçerek, kalpten kalbe akan manevi bir etkileşim formu olarak görülür. Bu bağlamda, sûfînin zikir, rabıta, sohbet, halvet gibi nefsi tezkiye ve ruhu tasfiye pratikleri, içsel iletişimin araçlarıdır. Çalışmada, tasavvufta iletişimin nasıl anlamlandırıldığı ve bu anlamların modern iletişim kuramları ile nasıl örtüştüğü üzerinde durulacaktır. Günümüzde iletişim, teknoloji ve küreselleşme ile evrensel bir boyut kazanmışken, tasavvufun manevi iletişim anlayışı, bu çağdaş gelişmelere karşı alternatif bir perspektif sunacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of communication, one of the fundamental aspects of human existence, plays a critical role across a wide spectrum, from the establishment of interpersonal relationships to the shaping of societies. Sufism, on the other hand, unveils the profound spiritual layers of Islamic thought, offering a comprehensive exploration of the individual's inner world. Investigating the intersection of these two domains provides a novel perspective both for the discipline of communication and for understanding Sufism. As a discipline, Sufism delves into the depths of human communication with oneself, with others, and ultimately with God. In Sufi thought, communication transcends being merely a linguistic tool; it is perceived as a spiritual interaction flowing from heart to heart. In this context, practices such as dhikr (remembrance of God), rabita (spiritual connection), sohbet (spiritual discourse), and khalwa (seclusion), which aim at purifying the soul and refining the spirit, serve as instruments of inner communication. This study will focus on how communication is conceptualized in Sufism and how these meanings align with modern communication theories. In an era where communication has acquired a universal dimension through technology and globalization, Sufism's understanding of spiritual communication offers an alternative perspective to these contemporary developments.