PASS teorisine göre geliştirilmiş bilişsel beceri ölçme aracının kesme puanının çeşitli yöntemlerle incelenmesi
Analysis of the cut score of a cognitive assessment tool developed according to PASS theory using multiple methods
- Tez No: 926670
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL DEHA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, 4. sınıf öğrencilerine yönelik PASS teorisi temelinde Özel bir vakıf okul uzmanları tarafından geliştirilen, dikkat, ardıllık ve eşzamanlılık alt testlerinden oluşan, bir bilişsel beceri ölçme aracının Genişletilmiş Angoff, Karşıt Gruplar ve Bookmark standart belirleme yöntemleri kullanılarak kesme puanları hesaplamıştır. Genişletilmiş Angoff yöntemi, uzmanların her bir test maddesi için sınırdaki bir öğrencinin doğru yanıt verme olasılığını tahmin etmesiyle uygulanmıştır. Bu yöntemin, uzman görüşleri doğrultusunda esnek bir değerlendirme sunarak kesme puanlarının belirlenmesinde etkili olduğu görülmüştür. Karşıt Gruplar yöntemi, öğrenci gruplarını yeterli ve yetersiz olarak iki kategoriye ayırarak, bu gruplar arasındaki performans farklılıklarını istatistiksel olarak değerlendirmiştir. Özellikle heterojen gruplar üzerinde güvenilir sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Bookmark yöntemi, test maddelerinin zorluk seviyelerine göre sıralanmasını esas almış ve her madde için puan kategorilerini ayrı ayrı değerlendirmiştir. Dikkat ve eşzamanlılık alt testlerinde ikili puanlanan maddeler için 2PL, çoklu puanlanan maddeler için GRM birleştirilerek kullanılmıştır. Ardıllık alt Testinde GPCM uygulanmıştır. Testlerde bulunan her maddenin zorluk (b), ayırt edicilik (a) ve yetenek düzeyi (θ) parametreleri ayrıntılı olarak hesaplanmıştır. Bu yöntemde daha seçici kesme puanler belirnediği görülmüştür. Araştırma bulguları, standart belirleme yöntemlerinin öğrencilerin yeterlik düzeylerini ayırt edebilme konusunda farklı, ancak birbirini destekleyen bilgiler sunduğunu göstermiştir. Genişletilmiş Angoff yöntemi, uzman görüşlerine dayalı esnek bir değerlendirme yaklaşımı sunmuş; Karşıt Gruplar yöntemi, öğrenci gruplarını performansa göre doğrudan karşılaştırmıştır. Bookmark yöntemi ise madde zorluk seviyelerine dayalı olarak kesme puanlarının seçici bir şekilde belirlenmesini sağlamıştır. Özellikle, yöntemlerin uygulama bağlamına ve Testin niteliğine göre uygun seçiminin, elde edilen sonuçların güvenilirliği açısından kritik olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cut scores were calculated for a cognitive skill assessment tool developed by specialists at a private foundation school based on the PASS theory for 4th-grade students. This tool consists of attention, successive, and simultaneous subtests, and the cut scores were determined using the Extended Angoff, Contrasting Groups, and Bookmark standard-setting methods. The Extended Angoff method was applied by estimating the probability that a borderline student would correctly answer each test item. This method was found to be effective in determining cut scores by offering a flexible evaluation aligned with expert opinions. The Contrasting Groups method categorized student groups into“sufficient”and“insufficient”and statistically analyzed the performance differences between these groups. It was observed to provide reliable results, particularly for heterogeneous groups. The Bookmark method was based on ranking test items according to their difficulty levels and separately evaluating score categories for each item. For dichotomously scored items in the attention and simultaneous subtests, the 2PL model was used, while GRM (Generalized Graded Response Model) was applied for polytomously scored items. In the successive subtest, the GPCM (Generalized Partial Credit Model) was implemented. The difficulty (b), discrimination (a), and ability level (θ) parameters of each item in the tests were calculated in detail. This method was found to yield more selective cut scores. The research findings indicate that the standard-setting methods provided different but complementary insights into distinguishing students' proficiency levels. The Extended Angoff method offered a flexible evaluation approach based on expert judgments, while the Contrasting Groups method directly compared student groups based on performance. The Bookmark method, on the other hand, enabled the selective determination of cut scores based on item difficulty levels. It was particularly observed that the appropriate selection of methods according to the context of application and the nature of the test is crucial for ensuring the reliability of the obtained results.