Dolgu alanları yüzey deformasyonlarının uydu görüntüleri ile belirlenmesi
Determination of surface deformations of fill areas by satellite images
  1. Tez No: 926668
  2. Yazar: CEREN APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Trabzon Akyazı Stadyumu, Ordu – Giresun Havalimanı deniz dolgusu üzerine inşa edilen yapılardır. Bu yapıların üzerindeki yüzey deformasyonlarının izlenmesi, yapılarda meydana gelebilecek aksaklıkların önlenmesi için çok büyük önem taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda, dolgu alanına tesis edilen bu yapılardaki yüzey deformasyonlarını belirlemek için Sentinel 1 uydularından elde edilen 2020 ile 2022 yılları arasındaki SAR görüntülerine PS-InSAR yöntemi uygulanmıştır. Uygulama sonucu Trabzon Akyazı stadyumu çevresinde bulunan noktaların hareketlerinin -7 mm ile 4 mm aralığında, Ordu-Giresun Havalimanında meydana gelen yüzey hareketlerinin ise -7 mm ile 8 mm aralığında değiştiği görülmüştür. Özellikle dolgu alanlarının sahil kesimindeki değişimlerin negatif, karasal kesimlerinde ise küçük ve pozitif yönde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, elde edilen sonuçlar, dolgu alanı üzerindeki yapıların sürekli olarak izlenmesinde InSAR zaman serisi yöntemlerinin ve SAR uydu görüntülerinin kullanılabilirliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Trabzon Akyazi Stadium, Ordu – Giresun Airport are structures built on the sea embankment. Monitoring the surface deformations on these structures is of great importance for preventing the glitches that may occur in the structures. For this purpose, the PS-InSAR method was applied to SAR images obtained from Sentinel 1 satellites between 2020 and 2022 to determine the surface deformations in these structures built in the filling area. As a result of the application, it was observed that the movements of the points around Trabzon Akyazı stadium varied between -7 mm and 4 mm, and the surface movements at Ordu-Giresun Airport varied between -7 mm and 8 mm. It has been determined that the changes, especially in the coastal part of the filling areas, are negative, while in the terrestrial parts they are small and positive. Additionally, the results obtained revealed the usability of InSAR time series methods and SAR satellite images in continuous monitoring of structures on the fill area.