Spor Bilimleri Fakültesi öğretmen adaylarının deprem sonrası travma düzeylerinin belirlenmesi
Determination of trauma levels of pre-service teachers of the Faculty of Sports Sciences after an earthquake
  1. Tez No: 926701
  2. Yazar: ALİ TERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ COŞKUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
1. ÖZET SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ÖĞRETMEN ADAYLARININ DEPREM SONRASI TRAVMA DÜZEYLERİNİN BELİRLENMESİ Bu araştırmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesi öğretmen adaylarının deprem sonrası travma düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmış, Spor Bilimleri Fakültesi öğretmen adaylarının deprem sonrası travma düzeyi sosyodemografik özelliklerine göre taranmıştır. Araştırmanın evreni; Malatya, Elazığ ve Adıyaman illerinde Spor Bilimleri Fakültesinde eğitim almakta olan 480 öğrencidir. Araştırmanın örneklem gurubunun belirlenmesinde doğrudan örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda Malatya, Elazığ ve Adıyaman illerinden (her ilden 120 öğretmeni adayı) 360 Spor Bilimleri Fakültesi öğretmen adayına ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Tanhan ve Kayri tarafından geliştirilen Deprem Sonrası Travma Düzeyini Belirleme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 22 İstatistiksel analiz programı kullanılmıştır. Araştırma veri setinin iç tutarlılık düzeyinin tespit edilmesi amacıyla Cronbach Alpha analizi yapılmıştır. Yapılan normallik analizinde araştırma verilerinin normal dağılımda olduğu belirlenerek parametrik analizler (t Testi, Anova Testi) uygulanmış, değişkenler arasında anlamlı farklılığın nereden kaynaklandığını ortaya koymak için TUKEY testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
2. ABSTARCT DETERMINATION OF POST-EARTHQUAKE TRAUMA LEVELS OF SPORTS SCIENCES FACULTY TEACHER CANDIDATES The aim of this research is to determine the post-earthquake trauma levels of prospective teachers of the Faculty of Sports Sciences. In the research, the screening model, which is one of the quantitative research methods, was used, and the post-earthquake trauma levels of the prospective teachers of the Faculty of Sports Sciences were scanned according to their socio-demographic characteristics. The universe of the research is 480 students receiving education at the Faculty of Sports Sciences in the provinces of Malatya, Elazığ and Adıyaman. Direct sampling method was used to determine the sample group of the research. In line with the purpose of the research, 360 prospective teachers of the Faculty of Sports Sciences (120 prospective teachers from each province) were reached from the provinces of Malatya, Elazığ and Adıyaman. The Post-Earthquake Trauma Level Determination Scale developed by Tanhan and Kayri was used as the data collection tool in the research. SPSS 22 statistical analysis program was used in the analysis of the research data. Cronbach Alpha analysis was conducted in order to determine the internal consistency level of the research data set. In the normality analysis, it was determined that the research data were normally distributed and parametric analyses (t Test, Anova Test) were applied, and the TUKEY test was applied to reveal where the significant difference between the variables originated.