Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran fazla kilolu ve obez bireylerde farklı antropometrik ölçümlerin metabolik sendromla ilişkisinin incelenmesi
Analysis of the relationship between different anthropometric measurements and metabolic syndrome in overweight and obese individuals attending the family medicine clinic at Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine Health Practice and Research Center
- Tez No: 926702
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEMRA DEMİR AKCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışma, fazla kilolu ve obez bireylerde farklı antropometrik ölçümlerin metabolik sendromla ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, antropometrik parametrelerin metabolik sendromu öngörme gücünü değerlendirerek, bu faktörlerin erken tanı ve risk belirlemede kullanılabilirliğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Mayıs 2024 - Aralık 2024 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18-80 yaş arasındaki 180 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik verileri, kan parametreleri, antropometrik ölçümleri ve fiziksel aktivite düzeyleri değerlendirilmiştir. Metabolik sendrom tanısı, ATP III kriterlerine göre belirlenmiş, istatistiksel analizler SPSS 25.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Tanısal önemli parametreler için ROC analizleri uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların %43.3'ünde metabolik sendrom tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the relationship between different anthropometric measurements and metabolic syndrome in overweight and obese individuals. The research seeks to evaluate the predictive power of anthropometric parameters for metabolic syndrome and to assess their usability in early diagnosis and risk assessment. Materials and Methods: Between May 2024 and December 2024, 180 individuals aged 18–80 who applied to the Family Medicine Clinic at Zonguldak Bülent Ecevit University were included in the study. Participants' demographic data, blood parameters, anthropometric measurements, and physical activity levels were evaluated. The diagnosis of metabolic syndrome was determined according to ATP III criteria, and statistical analyses were conducted using SPSS 25.0. ROC analyses were applied to assess key diagnostic parameters. Results: Metabolic syndrome was detected in 43.3% of the participants.