Kedi ve köpek sahiplerinin zoonoz hastalıklar hakkındaki bilgi düzeyinin araştırılması
Investigation of the knowledge level of cat and dog owners about zoonotic diseases
- Tez No: 926723
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu araştırmada kedi ve köpek sahiplerinin zoonoz hastalıklar hakkındaki risk durumu ve bilgi düzeyinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu kapsamda Aydın Adnan Menderes Üniversitesi hayvan hastanesi kliniklerine getirilen kedi ve köpek sahiplerine yüz yüze 208 anket yapılarak veriler toplanmıştır. Anket çalışması gönüllülük ve gizlilik esas olarak alınmış ve anket formları isimsiz olarak hazırlanmıştır. Ankette, katılımcıların demografik özelliklerini (Yaş, cinsiyet, eğitim durumu, yaşanılan bölge, evcil hayvan türü), veteriner hekim kontrol süresini, evcil hayvan ve hane halkı davranışlarını belirleyen sorular yer almaktadır. Anket sonuçları IBM SPSS Statistics 26 (SPSS Inc., Chicago, IL) paket programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to investigate the risk status and knowledge level of cat and dog owners about zoonotic diseases. Material and Methods: In this context, data were collected by conducting 208 face-to-face questionnaires to cat and dog owners brought to Aydın Adnan Menderes University animal hospital clinics. The questionnaire study was based on volunteerism and confidentiality and the questionnaire forms were prepared anonymously. The questionnaire included questions determining the demographic characteristics of the participants (age, gender, educational status, region of residence, type of pet), veterinarian control period, pet and household behaviors. The survey results were analyzed using IBM SPSS Statistics 26 (SPSS Inc., Chicago, IL) package program.