Investigation of inflammatory blood parameters in dogs with demodicosis
Demodikozisli köpeklerde inflamatuar kan parametrelerinin araştırılması
- Tez No: 926722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN EMEK TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
DEMODİKOZİSLİ KÖPEKLERDE İNFLAMATUAR KAN PARAMETRELERİNİN ARAŞTIRILMASI Önder A. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Veterinerlik İç Hastalıkları, Yüksek Lisans Tezi, Aydın, 2025. Amaç: Demodikozis, köpeklerde yaygın olarak görülen yangısal bir paraziter deri hastalığıdır. Bu çalışmada demodikozisli köpeklerde Tam kan sayımından (TKS) elde edilen nötrofil-lenfosit oranı (NLO), platelet-lenfosit oranı (PLO), monosit-lenfosit oranı (MLO), ortalama eritrosit dağılım genişliği (RDW) ve ortalama platelet volümü (MPV)'ü olası klinik ve diagnostik önemlerini araştırmak ve hastalığın şiddeti ile bu parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 20 sağlıklı ve 40 demodikozisli toplam 60 köpek değerlendirildi. Demodikozisli köpekler, öncelikle lokalize ve genearalize gruplara, daha sonra da piyoderma varlığına göre lokalize nonkomplike (LNK), lokalize komplike (LK), generalize nonkomplike (GNK) ve generalize komplike (GK) gruplarına ayrıldı Köpeklerden alınan kan örneklerinden TKS'ları yapılarak NLO, PLO, MLO, RDW ve MPV değerleri belirlendi ve serum örneklerinden de C-reaktif protein (CRP) konsantrasyonları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF INFLAMMATORY BLOOD PARAMETERS IN DOGS WITH DEMODICOSIS Önder A. Aydın Adnan Menderes University, Institute of Health Sciences, Department of Veterinary Internal Medicine, Master's Thesis. Aydın, 2025. Objective: Demodicosis is a common inflammatory parasitic skin disease in dogs. This study aimed to investigate the possible clinical and diagnostic significance of the neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), platelet-lymphocyte ratio (PLR), monocyte-lymphocyte ratio (MLR), mean erythrocyte distribution width (RDW), and mean platelet volume (MPV) obtained from Complete Blood Count (CBC) in dogs with demodicosis and to evaluate the relationship between the severity of the disease and these parameters. Materials and Methods: A total of 60 dogs, 20 healthy and 40 with demodicosis, were evaluated in the study. Dogs with demodicosis were first divided into localized and generalized groups, and then into localized noncomplicated (LNC), localized complicated (LC), generalized noncomplicated (GNC) and generalized complicated (GC) groups according to the presence of pyoderma. CBC was performed from blood samples taken from the dogs, and NLR, PLR, MLR, RDW and MPV values were determined, and C-reactive protein (CRP) concentrations were measured from serum samples.