Hashimoto tiroiditi tanılı kadınlarda akdeniz diyeti'ne bağlılığın, gastrointestinal sağlık durumu ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Adherence to the mediterranean diet, evaluation of its effect on gastrointestinal health status and quality of life in women diagnosed with Hashimoto's thyroiditis
  1. Tez No: 926735
  2. Yazar: İDİL USLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kronik lenfositik veya otoimmün tiroidit olarak da adlandırılan Hashimoto tiroiditi (HT), vücudun bağışıklık sisteminin kendi tiroid bezine saldırdığı ve tahrip ettiği otoimmün bir bozukluktur ve hipotiroidizmin en yaygın nedenidir. Etiyolojisi tam olarak bilinmemekle birlikte patogenezinde biyolojik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu düşünülmekte olan Hashimoto tiroiditi hastalığı kardiyovasküler, gastrointestinal, pulmoner, hematopoietik, nöropsikiyatrik ve üreme olmak üzere çeşitli sistemleri etkiler. Bu çalışmada HT hastalarının gastrointestinal semptom ve yaşam kalitesine odaklanılarak Akdeniz diyeti ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma Ödemiş Devlet Hastanesi dahiliye polikliniğine başvuran 42 HT hastası ile yüz yüze anket uygulaması ile yapılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik bilgiler, antropometrik ölçümler, beslenme alışkanlıkları, MEDAS, GSDÖ, SF-36 sorularını içeren anket uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiş, verilerin normallik dağılımını değerlendirmek amacıyla Shapiro-Wilk testi uygulanmıştır. Normale uygun veriler için bağımsız örneklem testi ve ANOVA, normal dağılım göstermeyen veriler için Mann Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testi kullanılmış, kategorik verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi ve Yates düeltmeli Ki-Kare testi tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hashimoto's thyroiditis (HT), also called chronic lymphocytic or autoimmune thyroiditis, is an autoimmune disorder in which the body's immune system attacks and destroys its own thyroid gland, and is the most common cause of hypothyroidism. Although the etiology is not fully known, Hashimoto thyroiditis disease, which is considered to be influenced by biological and environmental factors in its pathogenesis, affects various systems, including cardiovascular, gastrointestinal, pulmonary, hematopoietic, neuropsychiatric and reproductive. In this study, it was aimed to evaluate the relationship of HT patients with the Mediterranean diet by focusing on gastrointestinal symptoms and quality of life. The research was conducted with the face-to-face survey application with 42 outpatient HT patients who applied to Odemis State Hospital Internal Medicine clinic. A questionnaire containing socio-demographic information, anthropometric measurements, eating habits, MEDAS, GSRS, SF-36 questions was applied to the participants. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS 26.0 program and the Shapiro-Wilk test was applied to evaluate the normality distribution of the data. Independent sample test and ANOVA were used for normal data, Mann Whitney U test and Kruskal-Wallis test were used for data that did not show normal distribution, and Chi-Square test and Yates' duel Chi-Square test were preferred for comparison of categorical data.